Data publikacji: 2016-05-13
Grupa Azoty przedstawiła perspektywy rozwoju sektorów biznesowych, w których prowadzi działalność.
W odniesieniu do branży nawozowej przedstawiciele największej polskiej firmy chemicznej zaznaczają, że w najbliższym okresie brak jest przesłanek wskazujących na możliwą poprawę koniunktury w rolnictwie. Wobec braku perspektyw wzrostu cen płodów rolnych nie należy oczekiwać zatem wzrostu cen nawozów w tym roku. Jednocześnie nadpodaż na światowym rynku mocznika będzie przekładać się na presję dotyczącą utrzymania niskich cen wszystkich nawozów azotowych.
W pierwszym kwartale 2016 r. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2015 r. obniżce uległy ceny wszystkich typów azotów: AN (-14%); CAN (-15%); amoniak (-34%); mocznik (-32%); DAP (-28%), NPK (-10%); AS (-13%).
Jeśli chodzi o segment tworzyw konstrukcyjnych, to Grupa Azoty zidentyfikowała ciągłą nadpodaż na globalnym i europejskim rynku, będąca wynikiem niezbilansowanych mocy wytwórczych w Chinach. Ocenia się, że stabilizacja notowań ropy naftowej jest koniecznym warunkiem przywrócenia pełnej równowagi rynkowej dla sektora. W ślad za tym ma iść bowiem wzrost popytu na tworzywa inżynieryjne. Dobra wiadomością dla producentów poliamidów są widoczne oznaki ożywienia i wzrost konsumpcji w branży włókienniczej oraz silny popyt w sektorze motoryzacyjnym. Ponadto Grupa Azoty przyznaje, że w perspektywie długoterminowej zachodzą dla niej dobre rokowania w dziedzinie produkcji poliamidu 6 ze względu na duży potencjał rozwoju w kierunku wydłużania łańcucha produktowego, o znacząco wyższym stopniu zaawansowania technologicznego.
Biorąc pod uwagi ceny produktów wykorzystywanych przez Grupę Azoty w segmencie tworzyw sztucznych, to w pierwszym kwartale 2016 r. ceny kaprolaktamu spadły o 4% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, ceny benzenu wzrosły o 2%, ceny fenolu wzrosły o 4% , zaś ceny samych tworzyw poliamidowych obniżyły się o 8%.
W sektorze chemicznym Grupa Azoty zwraca uwagę na spadek ceny bieli tytanowej (-14% w porównaniu do okresu styczeń – marzec 2015 r.) będący efektem utrzymującej się nadpodaży produktu, wywołującej zamknięcia okresowe lub stałe instalacji produkcji bieli tytanowej. Równocześnie prognozy zakładają możliwy niewielki wzrost ceny bieli tytanowej na przełomie pierwszej i drugiej połowy tego roku. Przedstawiciele polskiej spółki spodziewają się również tego, że wysoki popyt ze strony Europy Środkowo-Wschodniej i plany remontowe producentów melaminy mogą spowodować wzrost cen tego związku. W porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. cena melaminy w pierwszym kwartale wzrosła o 3%.
W pierwszym kwartale tego roku w segmencie chemikaliów o 26% spadły ceny plastyfikatorów 2-EH, o 11% plastyfikatorów DOTP, o 32% ceny propylenu.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...