Data publikacji: 2016-09-26
Na przełomie października i listopada br. Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police uruchomi nową instalację odsiarczania i odpylania spalin. Inwestycja ma na celu poprawę sytuacji spółki w odniesieniu do wymogów w zakresie ograniczenia emisji NO2, SOx i pyłów.
Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania i współspalania odpadów wprowadziło od 1 stycznia 2016 r. nowe, a jednocześnie bardziej zaostrzone standardy emisyjne dla instalacji spalania paliw. Standardy te dotyczą dopuszczalnych wartości emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz pyłów. Dyrektywa IED oraz Prawo Ochrony Środowiska przewidują jednak mechanizm odsunięcia w czasie daty wejścia w życie zaostrzonych standardów emisyjnych. Jednym z nich jest tzw. Przejściowy Plan Krajowy (PPK).
Do PPK zgłoszono źródła spalania paliw obejmujące m.in. policką Elektrociepłownię EC II. Zgodnie z mechanizmem derogacyjnym PPK dla źródeł spalania instalacji ECII, w okresie od 2016 r. do czerwca 2020 r. obowiązują wielkości dopuszczalne emisji „obliczone dla każdego roku jako średnia arytmetyczna tzw. średnia krocząca”. By jednak nie dopuścić do przekroczeń założonych w PPK ładunków emisji, na instalacji EC II w Policach koniecznie jest terminowe przeprowadzenie inwestycji w zakresie minimalizacji emisji NO2, SOx i pyłów. Ponadto nowe, niższe standardy emisyjne w zakresie emisji pyłów, od 1 stycznia 2016 r. obowiązują również na instalacji Elektrociepłowni EC I.
W efekcie nowych wymogów Grupa Azoty Police zmuszona była podjąć działania w zakresie ograniczania emisji NO2, SOx i pyłów. Prace te mają na celu ograniczenie prawdopodobieństwa wystąpienia danego ryzyka, a w przypadku jego zaistnienia minimalizacje negatywnych skutków.
Opracowany został szczegółowy harmonogram realizacji inwestycji, który jest realizowany. Instalacja NOx pracuje w sposób prawidłowy. Stężenia NOx przy redukcji zarówno metodą pierwotną, jak i wtórną mieszczą się w ramach określonych Dyrektywą IED w całym zakresie pracy kotłów EC2.
Efektem zabiegów polickiej spółki będzie także oddanie do użytku w czwartym kwartale roku nowej instalacji odsiarczania i odpylania spalin. Wcześniej dokonano już modernizacji elektrofiltrów EC2, umożliwiając w ten sposób osiągnięcie stężenia pyłów poniżej 20 mg/Nm3, co powoduje spełnienie wymogów Dyrektywy w zakresie emisji pyłów.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...