Data publikacji: 2016-01-18
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police zawarła porozumienie z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie oraz Technikum Zawodowym w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach w sprawie utworzenia nowych kierunków kształcenia.
Podpisane umowy bezpośrednio związane są z realizacją największej inwestycji w historii polskiej chemii ciężkiej, czyli budową w Policach instalacji do produkcji propylenu metodą PDH. Rezultatem porozumień jednostek edukacyjnych z Grupą Azoty Police, największym pracodawcą w województwie zachodniopomorskim, jest otwarcie dwóch kierunków kształcenia. Pierwszy z nich to Inżynieria Procesów Wytwarzania Olefin. Specjalizacja jest dostępna dla studentów Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie na kierunku Inżynieria Chemiczna i Procesowa. Natomiast uczniowie polickiego Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza będą mogli kształcić się w kierunku Technik technologii chemicznej.
- Rozwój naszego przedsiębiorstwa wiąże się m.in. z potrzebą zatrudniania wykwalifikowanych pracowników. To właśnie ludzie stanowią największą wartość naszej firmy. Jestem przekonany, że dzięki zawartym porozumieniom pomożemy wykształcić nową generację wysokiej klasy specjalistów, z których umiejętności będziemy mogli korzystać w przyszłości. To także ogromna korzyść dla całej polskiej nauki - ocenia Krzysztof Jałosiński, prezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police.
Flagowa inwestycja Polic, czyli budowa instalacji do produkcji propylenu metodą PDH kosztować będzie 1,7 mld zł. Realizacja projektu nie tylko wzmocni pozycję Grupy Azoty Police na polskim i międzynarodowym rynku nawozowym i chemicznym, ale także stworzy nowe miejsca pracy w regionie. Przy budowie instalacji pracować będzie około 1000 osób. Po uruchomieniu produkcji na stałe zatrudnienie znajdzie ok. 200 osób.
Spółka PDH Polska, odpowiedzialna za wykonanie inwestycji, sfinansuje wraz z Grupą Azoty Police wyposażenie laboratoriów Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT w Szczecinie. Studenci nowej specjalizacji będą mieli możliwość odbycia praktyk zawodowych w Zakładach Chemicznych Police. Podobnie stanie się z uczniami technikum.
- Dzięki porozumieniu będziemy mogli przyjmować do pracy młodych ludzi kształconych specjalnie pod kątem tej inwestycji, co na pewno ułatwi pełne wykorzystanie jej możliwości – dodaje Krzysztof Jałosiński, prezes Grupy Azoty Police.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...