Data publikacji: 2017-09-25
Wytwórnia Poliamidów II – taką oficjalną nazwę nosi uruchomiona właśnie w Tarnowie instalacja produkująca tworzywa konstrukcyjne. Zdolności produkcyjne obiektu to 80 tys. ton rocznie.
- Dzisiejsze wydarzenie jest ważne nie tylko dla Grupy Azoty, regionu tarnowskiego oraz Małopolski, ale i dla całej polskiej gospodarki. Chcemy, jako rząd, wspierać polskie podmioty, aby skutecznie konkurowały na światowych rynkach, dostarczały wysoko przetworzone produkty, a dzięki temu robiły kolejny krok naprzód w trwającej czwartej rewolucji przemysłowej. Grupa Azoty to także spełnienie naszych oczekiwań pod adresem spółek Skarbu Państwa, aby były kołem napędowym polskiej gospodarki, inwestowały, stawiały na innowacje, rozwijały się i stawały się coraz większymi graczami, zarówno na rynkach europejskich, jak i w świecie – powiedziała obecna w trakcie uroczystości inaugurującej działanie instalacji premier RP Beata Szydło.
- Uruchomienie Wytwórni Poliamidów II to kolejny dowód, że w Grupie Azoty z żelazną konsekwencją realizujemy naszą strategię rozwoju. Zakłada ona wdrażanie innowacji spełniających oczekiwania naszych klientów, a zarazem będących dźwignią rozwoju Grupy Azoty, przemysłu chemicznego i całej polskiej gospodarki. Z chwilą uruchomienia tej wytwórni przestajemy być dostawcą kaprolaktamu, a skupiamy na poliamidach oraz ich pochodnych, położonych dalej w łańcuchu wytwórczym i pozwalającymi na osiąganie wyższych marż. Otwarcie tej instalacji, w przededniu jubileuszu 90-lecia tarnowskich zakładów, nadaje wydarzeniu szczególny charakter. Wytwórnia Poliamidów II jest projektem wyjątkowym z uwagi na wysoką innowacyjność i oparcie o najnowocześniejsze światowe technologie. Instalacja pozwoli Grupie Azoty rozwijać kolejne elementy łańcucha produktowego i wzmocni integrację spółek Grupy w Tarnowie, Puławach i niemieckim Guben – podkreślił Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty S.A.
Poliamid 6, wytwarzany w Grupie Azoty pod nazwami handlowymi Tarnamid i Alphalon to tworzywo konstrukcyjne o szerokim zastosowaniu. Dzięki szczególnym cechom wytrzymałościowym, odporności cieplnej i chemicznej znajduje zastosowanie m.in. w motoryzacji, przemyśle włókienniczym, elektrotechnicznym i elektronicznym oraz medycynie. W nowej wytwórni powstawać będzie wysokiej jakości PA6 przeznaczony do przetwórstwa metodą wtrysku oraz wytłaczania. W wytwórni zastosowano najlepszą aktualnie dostępną na świecie technologię firmy Uhde Inventa Fisher. Wcześniejsza generacja tej technologii stosowana jest w spółce Grupy Azoty – ATT Polymers GmbH w niemieckim Guben. Dodatkowym atutem Wytwórni Poliamidów II jest fakt, iż została ona zlokalizowana w podstrefie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Daje to możliwość uzyskania ulg w podatku dochodowym i przekłada się na poprawę efektywności zainwestowanego kapitału.
Budowa Wytwórni Poliamidów II to konsekwencja realizowanej w Grupie Azoty od wielu lat strategii zbilansowania zdolności produkcyjnych kaprolaktamu i poliamidu 6. Proces ten rozpoczął się jeszcze w połowie lat 90., kiedy powstała pierwsza instalacja poliamidu 6 o zdolności 22,7 tys. ton rocznie. Później zdolność tej instalacji została podwojona. Zwiększenie mocy produkcyjnych dla poliamidu 6 oraz zbilansowanie zdolności produkcyjnych kaprolaktamu i poliamidu 6 zostało określone jako jeden z celów strategicznych podczas wejścia Grupy Azoty S.A. na Giełdę Papierów Wartościowych. Cel ten został osiągnięty w 2010 r. poprzez przejęcie kontroli nad spółką Unylon Polymers w Guben. W chwili włączenia do Grupy Azoty produkujących kaprolaktam Zakładów Azotowych w Puławach proporcje te ponownie się zmieniły. Uruchomienie Wytwórni Poliamidów II w Tarnowie o zdolności produkcyjnej 80 tys. ton rocznie to zbilansowanie w Grupie Azoty zdolności produkcyjnych kaprolaktamu i poliamidu 6.
W nowej wytwórni pracę znalazło 55 osób. Część pracowników została przeniesiona z innych jednostek produkcyjnych. Budżet inwestycji to 320 mln zł.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...