Data publikacji: 2018-10-30
W Tarnowie zaczęło działać nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Azoty. To wielkie wsparcie dla spółki w zakresie stworzenia warunków do prowadzenia badań i wdrażania rozwiązań innowacyjnych. W ten sposób Grupa Azoty chce tworzyć przewagi konkurencyjne i podnosić poziom własnej innowacyjności.
- To ogromna radość, że polskie firmy tworzą takie centra jak to w Tarnowie: nowoczesne, innowacyjne i wspierające rozwój polskich produktów przyszłości. Oby działania w kierunku innowacyjnej polskiej chemii doprowadziły nas do rozwoju polskiego przemysłu chemicznego XXI wieku, który będzie produkował, badał oraz wytwarzał najbardziej innowacyjne chemiczne produkty na świecie - powiedział premier Mateusz Morawiecki, obecny na uroczystości otwarcia Centrum.
- Jednym z podstawowych celów, którym kierowała się Grupa Azoty rozpoczynając realizację projektu budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego było zwiększenie potencjału kadrowego w obszarze badań, rozwoju i innowacji. Sama nowoczesność obiektu i wyposażenie na światowym poziomie to jeszcze za mało. Potrzebny jest jeszcze intelektualny potencjał pracujących w nim ludzi. Dziś można śmiało powiedzieć, że ten cel już został osiągnięty. Grupa Azoty skompletowała zespół, który tworzą znakomici profesjonaliści, w tym liczne grono osób posiadających stopnie naukowe, pracujących wcześniej lub współpracujących z najlepszymi uczelniami w kraju. Stworzenie w Tarnowie Centrum Badawczo-Rozwojowego jest ważne dla przyszłości polskiej gospodarki, ale także dla rozwoju regionalnego całej Małopolski. Niewątpliwie będzie stanowić impuls do tworzenia wysokospecjalistycznych miejsc pracy w Tarnowie – stwierdziła Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii.
- Otwarcie Centrum Badawczo-Rozwojowego jest ważnym krokiem Grupy Azoty na drodze rozwoju innowacyjności, jasno zdefiniowanego w naszej Strategii. Wpisujemy się w ten sposób w przyjętą przez polski rząd, a kluczową dla przyszłości polskiej gospodarki „Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020". Nasze działanie w szczególny sposób koresponduje ze słowami Pana Premiera wskazującymi, że połączenie świata nauki, badań i wdrożeń ze środowiskami biznesu, pozwoli na nową jakość i wyższą rentowność całej gospodarki. Konsolidacja w ramach Grupy Azoty przynosi korzyści w wielu obszarach, również w zakresie badań, rozwoju i innowacji. Dlatego również i w tym aspekcie działamy organicznie, prowadząc projekty zarówno na poziomie korporacyjnym, jak i w poszczególnych spółkach. Aktualnie w całej Grupie Kapitałowej prowadzimy 66 projektów badawczych i 26 projektów rozwojowych, z czego prawie 40% realizowanych jest właśnie w Tarnowie – komentował Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty.
Centrum Badawczo-Rozwojowe wyróżnia hala półtechnik. Jej funkcjonowanie stwarza możliwości przetestowania, w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, technologii opracowanych wcześniej w skali laboratoryjnej. Technologie i procesy, które zostaną wdrożone w skali półtechnicznej mają pozwolić w nieodległym czasie na dywersyfikację produktową Grupy Azoty w kierunku wysokomarżowych, niskotonażowych produktów. Zgodnie z opracowaną agendą badawczą, w ramach utworzonej infrastruktury B+R w okresie 2016–2023 realizowane są prace badawcze w obszarach zaawansowanych materiałów, nowoczesnych produktów nawozowych oraz technologii i wyrobów proekologicznych.
W listopadzie ubiegłego roku, podczas Kongresu 590 w Rzeszowie Grupa Azoty, zainaugurowała program akceleracyjny Idea4Azoty. Funkcjonowanie tego programu ma ścisły związek z otwieranym Centrum Badawczo-Rozwojowym. To połączenie stanowić będzie impuls do rozwoju miasta i regionu, ściągający do Tarnowa naukowców-wynalazców, którzy przy wszechstronnym, w tym również finansowym, wsparciu Grupy Azoty będą mogli realizować swoje śmiałe, innowacyjne pomysły.
Struktura Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Azoty w Tarnowie:
laboratoria (46 sal laboratoryjnych), w tym:
hala półtechnik
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...