Data publikacji: 2015-04-22
Władze Grupy Azoty przyznają, że sytuacja związana ze strukturalną zmianą na globalnym rynku kaprolaktamu stanowi obecnie jedno z największych zagrożeń stojących przed firmą.
Światowa branża kaprolaktamu, używanego do produkcji poliamidów, przechodzi aktualnie duże przeobrażenia. Są one związane z bardzo szybko postępującym rozwojem nowych mocy produkcyjnych w Chinach w ilości ok. 600 tys. ton rocznie. To zaś w naturalny sposób wpływa na ograniczenie przez państwo ze stolicą w Pekinie importu kaprolaktamu. W konsekwencji, wycofywanie się przez nie z zakupów u zagranicznych dostawców kaprolaktamu zaburza światowy bilans podażowo-popytowy w łańcuchu produktowym kaprolaktam -poliamid oraz siarczanu amonu, który jest produktem ubocznym powstającym przy produkcji kaprolaktamu.
Chcąc zminimalizować skutki negatywnych prognoz odnoszących się do dalszego rozwoju sytuacji w omawianym obszarze biznesowym, Grupa Azoty – produkcję kaprolaktamu prowadzi w Puławach i Tarnowie - zdecydowała się na podjęcie szeregu działań mających na celu umocnienie swojej pozycji konkurencyjnej.
Najważniejsze z tych działań to budowa w Tarnowie nowej instalacji poliamidu o zdolnościach produkcyjnych 80 tys. ton rocznie. Zakończenie inwestycji nastąpić ma w grudniu 2016 r. Nowa instalacja spowoduje pełne zbilansowanie kaprolaktamu w ramach tarnowskiej spółki oraz w Grupie Azoty Puławy. Dotychczas bowiem nadwyżki produkowanego kaprolaktamu sprzedawane były na rynku. Ten zaś – o czym mowa – cechuje się coraz mniejszą chłonnością. Jeszcze jednym efektem inwestycji będzie wydłużenie łańcucha produktowego PA6.
Dodatkowo Grupa Azoty podjęła już prace zmierzające do zmniejszenia udziału Chin w sprzedaży kaprolaktamu przez Puławy. W tym celu kontynuowana będzie polityka dywersyfikacji sprzedaży kaprolaktamu w ramach rynku azjatyckiego, umacnianie pozycji Grupy Azoty Puławy na rynku europejskim oraz bilansowania ilości kaprolaktamu w ramach Grupy.
Na tym starania się jednak nie kończą. W zakresie redukcji kosztów opracowano wieloletni program ograniczania kosztów wytwarzania kaprolaktamu. Składają się na niego zadania modernizacyjne, których efektem będzie trwała redukcja kosztów produkcji, m.in. poprzez optymalizację pracy wybranych węzłów i obniżenia zużycia ciepła w procesie wytwórczym. Jednocześnie podjęto też działania w zakresie pełnego wykorzystania efektów synergii instalacji w Tarnowie i Puławach, wynikających z połączenia potencjałów produkcyjnych i handlowych obydwu spółek.
Koniecznością, przed jaką stanęła Grupa Azoty jest także ścisłe dostosowanie się do oczekiwań odbiorców. W tym celu oferowane są nowe produkty dopasowane do specyficznych potrzeb konkretnych klientów. Odbywają się ponadto czynności zmierzające do optymalizacji portfela dostawców surowców, ze szczególnym uwzględnieniem bezpośredniej współpracy z producentami, w ramach wieloletnich umów strategicznych, a także do wypracowania optymalnego modelu logistycznego dostawców surowców.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...