Data publikacji: 2018-08-31
Grupa Azoty podpisała umowę o współpracy z akceleratorem w programie Poland Prize by AdVentures. Już we wrześniu br. zespół akceleratora rozpocznie poszukiwania biznesowych szans w Europie Południowej i Środkowo-Wschodniej.
Poland Prize to nowa inicjatywa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która ma przyciągnąć do Polski zagraniczne start-upy. Przez najbliższe miesiące zespół złożony ze specjalistów z AdVentures oraz ekspertów Grupy Azoty będzie poszukiwać zagranicznych start-upów z największym potencjałem do rozwinięcia polskiej gospodarki.
- Najważniejsze światowe huby, takie jak Dolina Krzemowa czy Tel Aviv, przyciągają biznesowe talenty z całego globu. Korzyści z tej start-upowej migracji odnoszą gospodarki ich krajów. Zróżnicowane kulturowo środowisko to nowe pomysły, inne punkty widzenia, inne podejście do rozwiązywania problemów, czy do samego biznesu. To sprzyja powstawaniu innowacji, a tylko innowacje mogą pozwolić Grupie Azoty, a także całej polskiej gospodarce, konkurować na globalnym rynku – mówi Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Grupy Azoty.
- Wspólnie z Grupą Azoty będziemy poszukiwać start-upów działających w takich branżach, jak chemia, biotechnologia, elektromobilność - rozwiązania wodorowe, nowe materiały - nanotechnologie, czy technologie kosmiczne - rozwiązania satelitarne. W obszarze naszych głównych zainteresowań znajdują się start-upy z dowolnego miejsca na świecie, a scouting najbardziej intensywnie będziemy prowadzić w Europie Środkowej i Wschodniej, a także w Kazachstanie i Izraelu – tłumaczy Greg Banas, prezes AdVentures.
- Nie będziemy tańsi od Chin czy Indii. By rozwijać gospodarkę potrzebujemy zbroić się w innowacje z każdego obszaru. W taki sposób działa już wielu naszych zagranicznych sąsiadów. My chcemy, by to Polska była start-upowym liderem Europy Środkowo-Wschodniej. Chcemy, żeby to do nas spływały najlepsze technologie i chcemy pokazać, że jesteśmy krajem przyjaznym innowacjom – dodaje Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Grupy Azoty.
We wrześniu br. eksperci odwiedzą kraje bałtyckie, Białoruś, Ukrainę, Rumunię, Bułgarię i Węgry. Pojawią się też na Bałkanach, w Czechach i na Słowacji. Każde z odwiedzanych państw ma inną gospodarkę, inaczej rozwinięty system start-upowy, a przez to zróżnicowany potencjał. Na Białorusi działa wiele firm rozwijających technologie wykorzystujące sztuczną inteligencję. Kazachstan skupia się na robotyce i procesach wydobywczych, Rumunia specjalizuje się w cyberbezpieczeństwie, zaś Izrael jest jednym ze światowych liderów technologicznych i spogląda na Polskę, jako wrota do Unii Europejskiej.
W każdym z odwiedzanych krajów odbędą się spotkania z przedstawicielami środowisk start-upowych, akceleratorów, funduszy VC i naukowcami. Potem AdVentures zamierza zaprosić do Polski 20 wyróżniających się start-upów. Na celownik bierze gotowe do wdrożenia technologie.
Najbardziej obiecujące start-upy do rozwijania się w Polsce ma zachęcić perspektywa pozyskania bardzo dużego krajowego klienta i zastrzyk finansowy. Pieniądze na zaaklimatyzowanie się w nowym środowisku, dostosowanie rozwiązania do danego odbiorcy i rozwój w kwocie 5 mln zł przekazała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
- Będziemy mieć na uwadze, co jest interesujące z perspektywy Grupy Azoty. To potężna firma z rozwiniętym działem innowacji, przydatne dla niej mogą być pomysły z każdej z interesujących nas branż – przyznaje Greg Banas.
Udział w programie Poland Prize jest uzupełnieniem już dziś realizowanych przez Grupę Azoty działań, w tym programu Idea4Azoty.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...