Data publikacji: 2018-01-02
Na redukcji emisji CO2 skorzysta środowisko i biznes. Ograniczenie nadmiernej emisji dwutlenku węgla, to nie tylko wyraz troski o środowisko, lecz także możliwe korzyści dla przedsiębiorców. Gospodarka Obiegu Zamkniętego jest koncepcją, która dostarcza wiele rozwiązań, zmniejszających ilość wydzielanego dwutlenku węgla, pomagając w ten sposób przedsiębiorcom – przekonuje Piotr Bruździak, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w firmie Stena Recycling.
Według danych Banku Światowego rocznie na świecie emitowanych jest 36 mld ton dwutlenku węgla. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców globu, każdy z nas wytwarza średnio 5 ton CO2 w ciągu 12 miesięcy. Nadmierne wydzielanie tego związku przyczyniać ma się do negatywnych zmian w środowisku naturalnym.
Jedną z koncepcji, która odpowiada na potrzebę redukcji dwutlenku węgla jest Gospodarka Obiegu Zamkniętego. Polega ona m.in. na racjonalnym wykorzystywaniu zasobów, w taki sposób, aby zawarte w odpadach materiały mogły być używane ponownie. Wymaga np. zużycia mniej energii, a co za tym idzie ogranicza emisję CO2.
Związek dwutlenku węgla wydzielany jest do środowiska m.in. podczas procesów eksploatacji surowców i ich przemysłowego przetwarzania. Co ciekawe, w czasie recyklingu (jednego z głównych narzędzi GOZ) opadów, który jest coraz ważniejszym źródłem w pozyskiwaniu surowców, wydziela się znacznie mniej CO2 niż przy wydobyciu materiałów z zasobów naturalnych.
Dlatego też jest to rozwiązanie, które ma znacznie mniej szkodliwy wpływ na środowisko, a pozwala na uzyskanie lepszych cen surowców. Zarówno materiały odzyskane w procesie recyklingu, jak i surowce naturalne mogą posłużyć do tworzenia nowych produktów. Do wydobycia tych drugich konieczne jest jednak wykorzystanie znaczenie większej ilości energii w porównaniu z odzyskiem, co pociąga za sobą też większą emisję dwutlenku węgla – wyjaśnia Piotr Bruździak, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Stena Recycling.
Doskonale obrazują to przykłady odzysku popularnych surowców wtórnych. Recykling 1 kg tworzyw sztucznych obniża emisję CO2 o ponad 2 kg, w porównaniu do produkcji z użyciem surowców pierwotnych. Znaczącą oszczędność energii, która jest powiązana z wydzielaniem tego gazu, wyraźnie widać też na przykładzie aluminium. Do odzysku tego metalu potrzeba jej o 95% mniej niż w przypadku produkcji z boksytu. Przedsiębiorstwa, które umiejętnie zarządzają łańcuchem dostaw, przekuwają tę prawidłowość na przewagę konkurencyjną i są w stanie stworzyć produkty mniejszym nakładem środków.
Jednak recykling to tylko jedno za narzędzi redukcji emisji CO2. Innym rozwiązaniem jest optymalizacja procesów zarządzania odpadami w firmie. Pierwszym krokiem do jej przeprowadzenia jest analiza sposobu gospodarowania odpadami.
Po jej przeprowadzeniu okazuje się często, że niewielkim nakładem środków można usprawnić obieg odpadów w firmie i zredukować ilość emitowanego CO2. Jednym z przykładów jest już samo zmniejszenie ilości generowanych odpadów poprzez zastosowanie urządzeń redukujących ich objętość. Pozwala to ograniczyć liczbę transportów, co z kolei zmniejsza ilość emitowanych spalin. Podobne korzyści niesie wdrożenie efektywnego systemu segregacji odpadów – wprowadzenie większych pojemników, zaplanowanie efektywnego procesu wywozu i odbioru odpadów, bardziej szczegółowy podział materiałów na frakcje. Takie działania skracają czas procesów, często zmniejszają też liczbę koniecznych urządzeń czy zaangażowanych w proces pracowników, co jednocześnie korzystnie wpływa na środowisko - mówi Piotr Bruździak.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...