Data publikacji: 2015-09-03
Przemysł kosmetyczny odczuwa rosnące wymagania rynku w zakresie jakości produktów oraz ich bezpieczeństwa. Klienci oczekują od producentów kosmetyków, aby oferowali w tych obszarach jak najwyższe standardy, co sprawia, że podstawowe procesy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i jakości są niezbędne w warunkach silnej konkurencji rynkowej.
Zarówno pozyskanie nowych klientów, jak i utrzymanie nawet tych najbardziej lojalnych wobec danej marki, wymaga od producentów nie tylko wysokich nakładów na rozwój czy też marketing. Okazuje się, że jedno słabe ogniwo w całym łańcuchu dostaw, np. brak systemu zapewnienia jakości, wpływa negatywnie na właściwości wyrobu końcowego. W konsekwencji cierpi na tym reputacja marki i producenta, co zwykle prowadzi do spadku sprzedaży, a nawet do wycofania produktu z rynku.
Prawo europejskie zobowiązuje wytwórców kosmetyków do posiadania i udostępniania organom kontrolnym opisu metody produkcji zgodnej z przyjętymi Dobrymi Praktykami. W tym zakresie producenci kosmetyków wdrażają i utrzymują system Dobrej Praktyki Produkcyjnej GMP, zgodnie z normą PN-EN ISO 22716:2009. Standard ten daje gwarancję bezpieczeństwa produktu i przyczynia się do rozwoju i doskonalenia koncepcji zapewnienia jakości.
Odpowiednio dobrane surowce determinują jakość i bezpieczeństwo wyrobów kosmetycznych
Podobnie jak w przypadku gotowych wyrobów kosmetycznych, Dobre Praktyki Produkcyjne stosowane są w odniesieniu do surowców i dodatków wykorzystywanych w ich produkcji. Producenci kosmetyków i środków higieny osobistej przywiązują olbrzymią wagę do jakości i właściwości komponentów wpływających na bezpieczeństwo stosowania produktu gotowego. W związku z tym od producentów surowców wymagają stosowania Dobrych Praktyk Produkcyjnych. Dzięki temu uzyskują pewność, że surowce stosowane w ich formulacjach są bezpieczne i mają zawsze tę samą jakość, niezależnie od numeru partii produkcyjnej.
Dobre Praktyki Produkcyjne według wytycznych GMP EFfCI
Potrzeby i wymagania klientów to elementarne obszary obejmujące bezpieczeństwo i zadowolenie klientów ostatecznych – użytkowników kosmetyków. Sprostanie wysokim wymaganiom w obszarze różnorodności produktów oraz ich jakości i bezpieczeństwa jest głównym determinantem stosowania dobrych praktyk w produkcji surowców kosmetycznych dostarczanych do producentów kosmetyków. GMP EFfCI, czyli „Dobre Praktyki Produkcyjne” w produkcji komponentów kosmetycznych stosuje się po to, aby:
Co to jest GMP według EFfCI?
Dobra Praktyka Produkcyjna (GMP) to zbiór działań zdefiniowanych w celu zapewnienia prawidłowego procesu wytwarzania wyrobów, ich powtarzalności oraz jednorodności, poprzez ścisły nadzór nad procesami produkcyjnymi. W celu zapewnienia jakości i bezpieczeństwa surowców i dodatków do kosmetyków, Unia Europejska utworzyła w swoich strukturach w 2000 r. Europejską Federację ds. Składników Kosmetycznych, zrzeszającą producentów naturalnych i syntetycznych komponentów do produkcji kosmetyków i środków higieny osobistej.
Trzy lata później specjalna Grupa Robocza powołana w ramach Federacji opracowała pierwszy zbiór wytycznych obejmujących zasady Dobrych Praktyk Produkcyjnych dla producentów składników kosmetycznych. Opracowany przez Federację szczegółowy poradnik powstał w oparciu o normę ISO 22716. Zapisy Poradnika GMP EFfCI dostosowano do specyfiki produkcji surowców dla przemysłu kosmetycznego. Wytyczne Federacji bardzo szybko zaistniały jako oficjalny zbiór dobrych praktyk w produkcji składników kosmetycznych. Obecnie certyfikaty w federacyjnym wariancie GMP można uzyskać w krajach Europy, Azji i obu Ameryk. Europejska Federacja ds. Składników Kosmetycznych jest więc światową organizacją ustanawiającą standardy dobrych praktyk produkcyjnych dla surowców do produkcji kosmetyków.
Zadania Federacji
Europejska Federacja ds. Składników Kosmetycznych:
CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 2/2015 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...