Data publikacji: 2019-08-12 / Autor: Anna Jarosik
Globalny rynek podłóg drewnianych wart jest 73,4 mld dolarów i według Transparency Market Research rośnie w tempie 6% rocznie.
Rynek podłóg drewnianych jest napędzany wzrostem zapotrzebowania na budowę i wykańczanie budynków mieszkaniowych. Europa stanowi największą część tego rynku.
Podłogi drewniane są szeroko stosowane w sektorze mieszkaniowym. Ich celem jest zwiększenie atrakcyjności i ogólnej estetyki pomieszczeń. Drewniane podłogi wzbogacają wygląd wnętrz domowych. Jednocześnie wykonane są z materiału organicznego. Dodatkowo nie mają charakteru elektromagnetycznego; z tego względu przyciągają mniejsze ilości pyłów.
Coraz większa dostępność różnych zamienników, takich jak płytki ceramiczne, wykładziny, dywany, chodniki, laminaty czy podłogi korkowe będzie stanowić główny czynnik wyhamowujący rynek podłóg drewnianych. Koszty związane z produkcją podłóg drewnianych, m.in. ze względu na materiał i ilość pracy wymaganej do ich obróbki, są wyższe niż w przypadku innych rodzajów podłóg. Z tego względu spodziewane jest, że w najbliższej przyszłości zmniejszy się zapotrzebowanie na podłogi drewniane.
Najpopularniejsze obecnie substytuty podłóg drewnianych obejmują m.in. luksusowe podłogi winylowe. Obecnie jest to jeden z najbardziej innowacyjnych produktów podłogowych dostępnych na rynku. Luksusowe deski winylowe wyglądają podobnie do prawdziwego twardego drewna, ale są wodoodporne. Z tego względu są odpowiednie do stosowania w pomieszczeniach czy też obszarach podłogowych, w których występuje wilgoć.
Kolejnym zamiennikiem są płytki drewnopodobne. Są one używane w kuchniach, przedpokojach, łazienkach i toaletach oraz w piwnicach. Płytki drewnopodobne bywają szczególnie popularne w krajach o ciepłym klimacie, ponieważ utrzymują chłód w pomieszczeniach.
Zamiennikiem do podłóg drewnianych są również podłogi laminowane, które są tańsze niż drewno pochodzące z drzew liściastych. Laminaty można stosunkowo łatwo zainstalować na powierzchni płytek lub posadzek betonowych. Popularność zyskują również podłogi z bambusa, które są alternatywą dla podłóg z twardego drewna. Podłogi bambusowe są zdecydowanie tańsze niż lite drewno.
Globalny rynek podłóg drewnianych jest zdominowany przez kilku dużych i średnich graczy, aktywnie działających na całym świecie. Wśród kluczowych podmiotów wymienia się m.in. Mohawk Industries; Shaw Industries Group; Tarkett Group; Kährs Holding oraz Armstrong Flooring.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...