Data publikacji: 2019-04-02 / Autor: Anna Jarosik
Wartość globalnego rynku płynów technicznych (fluorowanych) sięga 854 mln dolarów i rynek ten wzrasta w tempie 8,8% rocznie, by w 2023 r. dojść do poziomu 1,3 mld dolarów.
Globalny rynek płynów technicznych (inaczej płynów fluorowanych) obejmuje m.in. smary, rozpuszczalniki oraz płyny do przenoszenia ciepła. Wśród segmentów wykorzystujących płyny techniczne znajduje się branża elektroniczna, produkcja półprzewodników, przemysł samochodowy, przetwórstwo chemiczne, wydobycie i przetwórstwo ropy naftowej i gazu, wytwarzanie energii oraz przemysł lotniczy.
Płyny techniczne są stosowane przemyśle elektronicznym i w produkcji półprzewodników jako środki smarne, rozpuszczalniki i płyny przenoszące ciepło. Przemysł elektroniczny wymaga długoterminowych rozwiązań o wysokiej wydajności ze względu na zwiększone oczekiwania związane z zarządzaniem termicznym, m.in. w testach automatycznych, urządzeniach z silnikami elektrycznymi, w chemicznym osadzaniu z fazy gazowej.
Najczęściej płyny techniczne mają niski potencjał tworzenia efektu cieplarnianego i nie wywierają niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne. Dlatego też oczekuje się, że rosnące zapotrzebowanie na nie w zastosowaniach związanych z zarządzaniem termicznym w przemyśle elektronicznym i półprzewodnikowym będzie napędzać rynek w segmencie urządzeń elektronicznych.
Płyny techniczne stosowane do wymiany ciepła utrzymują temperaturę całego układu lub systemu, jednocześnie wpływając na zwiększoną oszczędność energii, poprzez przenoszenie ciepła z jednego systemu do drugiego. Tego typu płyny techniczne magazynują ciepło, aby zapobiec przegrzaniu urządzeń termicznych. W tym celu stosowana jest cyrkulacja płynu przez części mechaniczne danego urządzenia. Wśród istotnych właściwości płynu przenoszącego ciepło należy mieć przede wszystkim na uwadze niską toksyczność, obniżoną lepkość, zwłaszcza w niskich temperaturach, wysokie ciepło właściwe, przewodność cieplną oraz wysoką temperaturę zapłonu.
Główne podmioty na rynku płynów technicznych to Daikin Industries (Japonia); Solvay Group (Belgia); The Chemours Company (Stany Zjednoczone); 3M Company (Stany Zjednoczone); Asahi Glass Company (Japonia); Halocarbon Products Corporation (Stany Zjednoczone); Halopolimer, OJSC (Rosja); F2 Chemicals (Wielka Brytania); IKV Group (Wielka Brytania); Lubrilog SAS (Francja); Nye Lubricants (Stany Zjednoczone) oraz Interflon (Holandia).
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...