Data publikacji: 2018-06-07
Agencja MarketsandMarkets poddała analizie globalny rynek HTPB, czyli polibutadienu zakończonego grupami hydroksylowymi. HTPB może być stosowane w takich aplikacjach, jak paliwo rakietowe, powłoki i membrany wodoodporne, kleje, szczeliwa.
Aktualna wartość rynku HTPB szacowana jest na 131,9 mln dolarów, podczas gdy w 2022 r. ma to być 215,7 mln dolarów. Jak zatem widać z przywołanych licz jest to branża niezwykle niszowa. Nie zmieni tego nawet fakt, że do 2022 r. skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) wynosić ma 10,3%.
To produkcja paliwa rakietowego konsumuje największe ilości HTPB, będąc tym samym rynkiem generującym największą wartość. Dzieje się tak z uwagi na zastosowanie HTPB jako paliw i spoiw w produkcji stałych paliw silnikowych do rakiet (materiałów pędnych). Propelent (inaczej gaz wytłaczający, materiał pędny) w procesie spalania wytwarza siłę ciągu w rakiecie, który jest wymagany do osiągnięcia odpowiednich warunków końcowych, takich jak zasięg i prędkość. Ze względu na konfigurację HTPB, poliuretanowe środki wiążące w postaci stałego propelentu rakietowego bazującego na polimerze HTPB mają dużo lepsze właściwości naprężeniowo-odkształceniowe (większe wydłużenie) oraz korzystniejsze właściwości, zwłaszcza w niskich temperaturach aniżeli podobne homopolimery butadienowe o wyższej funkcyjności grupy hydroksylowej.
Oczekuje się, że budownictwo i inżynieria lądowa także będą szybko rozwijającą się dziedziną zastosowań końcowych dla HTPB. Obecnie polibutadien zakończony grupami hydroksylowymi jest szeroko stosowany w produkcji klejów do wodoodpornych membran powlekających i uszczelniaczy, które to kierowane są przede wszystkim do sektora budowlanego i do inżynierii lądowej. HTPB jest stosowany w elastomerycznych poliuretanach i wykazuje wysoką hydrofobowość ze względu na szkielet polibutadienowy.
Uszczelniacze HTPB są używane na całym świecie w szybach izolacyjnych. Dodatkowo HTPB jest stosowany w uszczelniaczach do okien szklanych izolacyjnych i jest w stanie zapewnić doskonałą przyczepność, odporność na promieniowanie UV i właściwości fizyczne w szerokim zakresie temperatur.
W aspekcie geograficznym to Ameryka Północna ma największy udział w globalnym rynku HTPB.
Wśród kluczowych graczy na rynku HTPB wyróżnić można takie firmy, jak Total Cray Valley; Evonik Industries; Idemitsu Kosan Global; CRS Chemicals; Emerald Performance Materials LLC; Island Pyrochemical Industries; Monomer-Polymer & Dajac Labs; Zibo Qilong Chemical Industry oraz Aerocon Systems Co. (USA).
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...