Data publikacji: 2018-12-19 / Autor: Anna Jarosik
Butadien pochodzenia syntetycznego jest zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem niż butadien pochodzenia biologicznego, niemniej obydwa typy surowca cieszą się dużym popytem pochodzącym z sektora kauczukowego, a pośrednio oponiarskiego i motoryzacyjnego.
Syntetyczny butadien wytwarza się na drodze rafinacji strumienia surowego butylenu (izomeru C4), czyli produktu ubocznego produkcji etylenu i propylenu. 90% dostępnego na rynku butadienu to właśnie ten syntetyczny. Znajduje on zastosowanie w produkcji kauczuków: butadienowo-styrenowego (SBR), butadienowego (PBR), kopolimeru styrenowo-butadienowego (SB latex), akrylonitrylo-butadienowego (NBR) oraz akrylonitryl-butadieno-styrenowego (ABS).
Wahania cen ropy naftowej, z tendencją rosnącą i stosunkowo niskie ceny gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych wymusiły w ostatnich kwartałach na firmach petrochemicznych przeniesienie uwagi z krakingu benzyny ciężkiej, pochodzącej z ropy naftowej na etan krakingowy, bazujący na gazie ziemnym. Tego typu zmiana wpłynęła niekorzystnie na dostępność rynkową butadienu. To z kolei zwiększyło zainteresowanie tzw. celową (ukierunkowaną) produkcją butadienu wykorzystującą zamiast konwencjonalnych surowców, surowce odnawialne. W ostatnim czasie wzrosło również zainteresowanie w sektorze oponiarskim na opony bardziej przyjazne środowisku. Obecnie opony ekologiczne są wytwarzane z kauczuku syntetycznego pochodzącego z monomerów, wykorzystujących bioodpady, tj. bio-izopren i bio-butadien. Genomatica (lider w dziedzinie bioinżynierii i technologii procesów biologicznych) oraz Cobalt Technologies zawarły umowę na kolejne pięć lat na wyprodukowanie butadienu pochodzenia biologicznego.
Ponad 75% butadienu syntetycznego wykorzystywane w produkcji wyrobów kauczukowych i w przemyśle motoryzacyjnym. W złożonych materiałach kauczukowych butadien syntetyczny i pochodzenia biologicznego jest mieszany z elastomerami naturalnymi i syntetycznymi oraz z różnymi olejami przetwórczymi.
Butadien syntetyczny i ten oparty na biotechnologii stosuje się jako środki wzmacniające kauczuki, przykładowo w produkcji opon. Dzieje się tak ze względu na ich parametry i zdolność gwarantującą lepsze wzmocnienie i zwiększoną sprężystość oraz podwyższoną wytrzymałość na rozdarcie czy przewodność.
Aktualnie globalny rynek butadienu rośnie w tempie 5,5% rocznie i taka dynamika utrzymać powinna się do 2026 r., gdy to rynek omawianego produktu będzie wart ok. 27,9 mld dolarów.
Branża kauczukowa i motoryzacyjna będą powodować stały wzrost zapotrzebowania zarówno na butadien syntetyczny, jak i biologiczny. Systematyczna zmienność cen surowców (tj. izomeru butyleny C4 i oleju butadienowego) oraz ilości gazów niebezpiecznych, emitowanych do atmosfery podczas produkcji syntetycznego butadienu są natomiast głównymi czynnikami ograniczającymi wzrost rynku dla syntetycznego butadienu.
Pod względem geograficznym i wielkości wygenerowanych przychodów, to region Azji i Pacyfiku, z udziałem 53%, dominuje w światowym rynku butadienu. Chiny są zaś głównym producentem butadienu syntetycznego i biologicznego. Oczekuje się, że region Azji Pacyfiku utrzyma swoją dominującą pozycję w branży. Producenci samochodów i opon chętnie przenoszą swoje bazy produkcyjne do krajów rozwijających się, które zlokalizowane są w tym regionie. Ułatwiona dostępność ropy naftowej i surowców do produkcji butadienu zachęca wytwórców do rozpoczęcia działalności właśnie w tym miejscu, tak samo zresztą jak na bliskim Wschodzie. Udział Ameryki Północnej i Europie do 2026 r. nie powinien natomiast wzrosnąć.
Obecnie rynek butadienu zdominowany jest przez duże podmioty: BASF; Eni; Evonik Industries; Exxon Mobil Corporation; Petrochemical Corporation of Singapore; Repsol Group; Royal Dutch Shell; SABIC; Dow Chemical Company; TPC Group; Yeochun NCC; INEOS; LyondellBasell Industries oraz PJSC Nizhnekamskneftekhim.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...