Data publikacji: 2017-03-02 / Autor: GfK Polonia
Dbanie o urodę jest dla Polaków bardzo ważne. Ta aktywność zajmuje przeciętnie niemal 5 godzin tygodniowo. To prawie o godzinę więcej niż średnia światowa. Dobrze wyglądać chce 44% Polaków.
Jednocześnie od kliku lat obserwowany jest systematyczny spadek ocen związanych ze szczegółowymi deklaracjami dotyczącymi wyglądu zewnętrznego. Przykładowo, opinię, iż „wygląd zewnętrzny odzwierciedla samopoczucie” wyraża obecnie 35% respondentów (od 2011 roku spadek o 17%), a opinię, iż „indywidualny styl wyraża się w tym, jak wyglądam lub co kupuję” podziela dziś 29% (od 2011 spadek o 16%). Warto podkreślić, iż wśród Europejczyków dobry wygląd nie jest już aż tak ważny, jak dla Polaków. Jedynie 29% z nich zgodziło się z tym stwierdzeniem.
Płeć istotnie różnicuje intencje, z których wynika potrzeba dbałości o wygląd. Dla kobiet podstawowe powody to: potrzeba osobistego dobrego samopoczucia i przekonania o dobrym wyglądzie (65%), chęć wywarcia dobrego wrażenia na osobie spotkanej po raz pierwszy (50%) i sposób na zamanifestowania własnej osobowości 48%). Z kolei dla mężczyzn dbałość o dobry wygląd wynika przede wszystkim z chęci podobania się bliskiej osobie (46%), wywarcia wrażenia na kobietach lub osobach, które są atrakcyjne (43%) i aby być dobrym przykładem dla potomstwa (42%).
Łukasz Bielewicz, Strategic Insight Manager w dziale Consumer Goods & Retail w GfK, komentuje: „Uwagę zwraca różnica w motywacjach dbania o siebie między kobietami i mężczyznami. Kobiety robią to z pobudek „wewnętrznych” – by wyrazić siebie i czuć się dobrze swojej skórze, podczas gdy mężczyźni częściej dbają o siebie, by zaspokoić oczekiwania innych. W efekcie widać zarówno zupełnie inny model używania i kupowania kosmetyków. Kobiety dużo częściej i chętniej zmieniają kupowane produkty i marki ich producentów, podczas gdy mężczyźni – gdy już znajdą produkt, który spełnia ich oczekiwania – są wobec niego lojalni.”
Aby poprawić własny wygląd respondenci sięgają po specjalistyczne usługi kosmetyczne. Salony kosmetyczne, urody czy spa odwiedza 69% kobiet i 39% mężczyzn. Usługi, z których najczęściej korzystają kobiety, to zabiegi oczyszczające twarz (21%), henna (20%), manicure hybrydowy lub zwykły (odpowiednio 18% i 16%) oraz masaż (11%). Z kolei mężczyźni najczęściej korzystają z masażu (15%) oraz różnych rodzajów zabiegów poprawiających skórę twarzy (7%).
Kosmetyki do pielęgnacji ciała i rąk to produkty kupowane przez największą liczbę gospodarstw w Polsce. 77% nabywców kupiło te produkty co najmniej raz w ciągu roku. Jednocześnie, produkty do pielęgnacji twarzy, do stylizacji włosów i do makijażu osiągnęły penetrację bliską 70%. Niższą penetrację mają te kategorie, których nie stosuje się codziennie i tym samym kupuje rzadziej, np. produkty do farbowania włosów (penetracja 47%) lub kategorie produktów bardzo wydajnych, kupowanych rzadziej (np. perfumy, 37% penetracji). Większość konsumentów jest lojalna wobec produktów lub marek kosmetyków. Tylko mniej niż jedna trzecia nabywców zmienia przy zakupie i markę i produkt. Najmniejsza lojalność występuje wobec produktów do pielęgnacji ciała. Z reguły zakupy kosmetyków są planowane i najczęściej bardzo precyzyjnie. Od 41% do 46% kobiet planuje zakup i marki i produktu kosmetyków do stylizacji włosów oraz do pielęgnacji twarzy. Jedynie w kategorii produktów do pielęgnacji ciała ten odsetek jest niższy i wynosi 33%.
Drogerie są najpopularniejszym miejscem zakupu kosmetyków wśród kobiet i mężczyzn. Ponad 90% nabywców kupuje w tym kanale regularnie.
Przeciętnie na kosmetyki z podstawowych 6 kategorii, nabywcy wydają rocznie 341 zł. Najwięcej na perfumy i na produkty do pielęgnacji twarzy – powyżej 120 zł. Kobiety są ekspertkami od urody – są bardziej zaangażowane w proces zakupowy i w samą pielęgnację. Dlatego też znają się bardzo dobrze na dostępnych markach kosmetyków. Top 30 marek jest rozpoznawana przez ponad połowę kobiet, a top 10 jest znana właściwie wszystkim kobietom, bo ponad 80%.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...