Data publikacji: 2012-10-18
Ze względu na coraz większą ilość ścieków przemysłowych i w konsekwencji osadów pościekowych, producenci substancji chemicznych stosowanych w procesach oczyszczania przemysłowych osadów pościekowych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej mają duże szanse na rozwój.
W obecnej fazie wzrostu rynku głównym bodźcem jest zapotrzebowanie na innowacyjne i efektywne kosztowo substancje chemiczne. Restrykcyjne regulacje prawne na poziomie krajowym i regionalnym będą dodatkowym czynnikiem dla poszukiwania nowych rozwiązań, które zapewnią wysoki poziom jakości i skuteczności wykorzystywanych procesów.
Według najnowszej „Analizy rynku substancji chemicznych do oczyszczania przemysłowych osadów pościekowych w Europie Środkowej i Wschodniej Frost & Sullivan przychody rynku w 2011 roku wynosiły 150,6 mln euro. Szacuje się, że w 2018 roku wartość ta wzrośnie do 278,1 mln euro.
W badaniu uwzględniono substancje chemiczne takie, jak koagulanty, flokulanty, substancje dezynfekujące i biocydy oraz substancje chemiczne kontrolujące i neutralizujące zapachy wykorzystywane w czterech najważniejszych segmentach rynku, które biorą pod uwagę procesy kondycjonowania i stabilizacji, trawienia, zagęszczania oraz odwadniania i suszenia osadów pościekowych.
Polska na tle regionu jest bardzo obiecującym rynkiem, niezależnie od dużej popularności alternatywnych metod traktowania osadów pościekowych, w tym metody mechanicznej czy termicznej. W 2011 roku polski rynek substancji chemicznych do traktowania osadów stanowił 31,3% całego rynku w regionie CEE i wygenerował 47,1 mln euro przychodów. Według Frost & Sullivan wartość rynku w 2018 roku osiągnie kwotę 88,2 mln euro. Najbardziej popularne substancje chemiczne używane w Polsce to flokulanty i koagulanty, które stanowiły odpowiednio 30,2 i 36,0% rynku w 2011 roku.
Zdaniem Anny Jarosik, starszego analityka rynku chemicznego z warszawskiego oddziału Frost & Sullivan: „Rynek substancji chemicznych do traktowania przemysłowych osadów pościekowych w regionie CEE jest wysoce konkurencyjny i zdominowany przez czterech powszechnie znanych producentów substancji chemicznych, jak Kemira, Nalco an Ecolab Company, SNF s. a. s. i Ashland. Jednak rosnące zapotrzebowanie na innowacyjne i technologicznie zaawansowane rozwiązania, w połączeniu z wymaganiami dotyczącymi recyklingu osadów pościekowych i odzysku produktów (np. metali) będzie szansą dla innych, bardziej wyspecjalizowanych dostawców technologii oczyszczania osadów pościekowych.
Oczekuje się, że główni uczestnicy rynku będą udoskonalać oferowane przez nich substancje chemiczne, sprzęt i technologie, a tym samym cały proces oczyszczania przemysłowych osadów pościekowych. Bodźcem do tych działań będzie zapotrzebowanie ze strony producentów na bardziej efektywne kosztowo i energooszczędne technologie oraz rozwiązania umożliwiające minimalizację objętości osadów pościekowych.
Wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań będzie także wspierane przez regulacje prawne dotyczące ochrony środowiska, aby produkty spełniały coraz bardziej restrykcyjne normy środowiskowe, jakościowe i zdrowotne.
Źródło: Frost & Sullivan
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...