Data publikacji: 2013-03-01
Międzynarodowa firma doradcza Frost & Sullivan przygotowała raport na temat postępów w produkcji preparatów agrochemicznych. Wynika z niego, że rozwój zaawansowanych technologii chemicznych stosowanych w rolnictwie przyspiesza i obejmuje coraz szersze możliwości ich zastosowania.
W ocenie analityków Frost & Sullivan, technologie chemiczne używane w rolnictwie wykazują duży potencjał rozwoju, zwłaszcza, że ich rola nie polega już tylko na zwiększaniu wydajności upraw do produkcji żywności i pasz. Stają się one także czynnikiem optymalizującym chemiczny proces wytwarzania biomasy dla produkcji energii odnawialnej. Wymogi ochrony środowiska oraz przepisy prawne, ograniczające zastosowanie substancji chemicznych w produkcji upraw, stały się bodźcem do podjęcia działań w zakresie badań i rozwoju, które doprowadziły do znaczących osiągnięć w rozwoju technologii.
Zdaniem autorów raportu naukowcom udało się zrobić duży postęp w produkcji środków o szerokim spektrum działania i wielu zastosowaniach. To zaś eliminuje potrzebę dobierania różnych preparatów chemicznych do rozmaitych zastosowań. Dzięki temu uprawy stają się mniej narażone na działanie substancji chemicznych.
- Dużą popularność zyskuje technologia obróbki nasion, która polega na powlekaniu ich powierzchni określonymi substancjami chemicznymi. Dzięki temu powstające z nich kiełki i rośliny nabywają korzystnych właściwości – przyznają eksperci Frost & Sullivan. - Aby uniknąć stosowania organicznych związków halogenopochodnych oraz podobnych konwencjonalnych związków agrochemicznych niekorzystnych dla środowiska, obecnie prowadzone badania skupiają się na rozwoju ekologicznie bezpiecznych środków ochrony roślin i preparatów owadobójczych.
Istotny cel działań badawczo – rozwojowych największych firm stanowi także możliwość zwiększania skali zastosowań oraz poprawa opłacalności zastosowania substancji agrochemicznych nowej generacji. Dzieje się tak, gdyż istotnym czynnikiem, szczególnie w Azji, jest cena.
Z raportu dowiadujemy się także, iż Europa plasuje się w światowej czołówce w dziedzinie R&D technologii agrochemicznych. Prawo europejskie chroni środowisko naturalne przed narażeniem go na szkodliwe oddziaływanie substancji chemicznych i jest to kolejny bodziec do prac nad rozwojem nowych technologii. Większość europejskich projektów badawczych skupia się na łagodzeniu i ograniczaniu efektów niepożądanych dla biosfery. Ponadto najwięksi i najaktywniejsi producenci substancji chemicznych na rynku mają swoje siedziby w Europie, co dodatkowo czyni ten region wiodącym centrum dla powstawania pionierskich technologii agrochemicznych.
Skuteczne zarządzanie dostępnymi obecnie technologiami jest kluczowe dla utrzymania dynamiki. Firmy rozwijające nowe technologie mogą tworzyć ogólnodostępne elektroniczne biblioteki danych oraz wspierać ośrodki naukowe w prowadzeniu badań w zakresie informacji genetycznej, zrozumienia mechanizmów genetycznych powstawania szczepów oraz opracowywania nowych substancji czynnych.
- Uniwersytety i instytuty badawcze powinny współpracować z firmami komercyjnymi w tworzeniu nowatorskich technologii - podsumowuje Frost & Sullivan. - Współpraca międzynarodowa zapewni firmom dostęp do surowców i technologii z wielu różnych krajów, co będzie dodatkowym wsparciem dla uzyskania nowych rozwiązań agrochemicznych. Przyszłość preparatów agrochemicznych opiera się na zintegrowanych rozwiązaniach, bezpiecznych dla środowiska, które zapewnią wzrost wydajności upraw.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...