Data publikacji: 2013-07-25
Firma Frost & Sullivan przewiduje, że rozwój infrastruktury będzie wsparciem dla europejskiego rynku kompozytowych materiałów budowlanych. Innowacje w zakresie produktów i wspólne działania na rzecz rozwoju branży okażą się natomiast kluczowe dla rozwoju przemysłu.
Według raportu „Analiza europejskiego rynku budowlanego i rynku kompozytowych materiałów budowlanych” stworzonego przez analityków globalnej firmy doradczej Frost & Sullivan, przychody tego rynku w 2012 r. wynosiły 798,5 mln euro. Ocenia się jednak, że w 2019 r. wartość ta wzrośnie do 1, 186 mld euro. Oznacza to, że po okresie słabego popytu rozwój infrastruktury w Europie ponownie nabiera tempa, a tym samym rynek budowlany oraz rynek kompozytowych materiałów budowlanych mają szansę na szybszy rozwój. Postęp technologiczny, w połączeniu z doskonałymi właściwościami kompozytów, powinien zaś dodatkowo wspierać coraz szersze ich wykorzystywanie.
- Kompozytowe materiały budowlane zapewniają elastyczność projektowania, są trwałe i łatwe w montażu. Ponadto są odporne na korozję i wpływy atmosferyczne. Te zalety są także bodźcem do rozwoju rynku – stwierdzają analitycy Frost & Sullivan.
Ich zdaniem, istotną rolę w popularyzacji kompozytów odegrały także rekomendacje ze strony architektów i inżynierów, szczególnie w rozwijających się obszarach zastosowań, takich jak mosty, płyty z tworzyw sztucznych wzmocnione włóknem, zbrojenia oraz profile drzwiowe i okienne. Pomimo zalet, w porównaniu z tradycyjnymi materiałami wykonanymi np. ze stali, materiały kompozytowe są jednak nadal stosowane w budownictwie w sposób ograniczony. Często powodem takiego stanu rzeczy może być dostępność, a co za tym idzie koszty surowców i energii, które wpływają na produkcję kompozytów.
- W czasie spowolnienia gospodarczego zarówno producenci, wykonawcy, jak i firmy inżynieryjne ostrożnie poruszali się w obrębie swoich budżetów, ograniczając inwestycje, co równocześnie wpłynęło zmniejszenie popytu na materiały kompozytowe – tłumaczą eksperci Frost & Sullivan. - Do ograniczeń w samej branży budowlanej, jesli chodzi o zastosowanie kompozytów, przyczyniła się także stosunkowo niska znajomość właściwości tych materiałów. Wyzwaniem są również trudności dotyczące recyklingu. Panuje przekonanie, że pełne przejście na materiały kompozytowe nastąpi dopiero za 10-15 lat, a przyszłość należy do kompozytów z metalami. Z tego też względu współpraca pomiędzy dostawcami kompozytowych materiałów budowlanych oraz producentami prefabrykatów budowlanych jest kluczowa dla przyspieszenia postępu technicznego i poprawy świadomości klientów. Obecni konkurenci mogą planować przejęcie mniejszych producentów kompozytów, aby wzmocnić swoje portfolio produktów i poszerzyć bazę klientów - dodają specjaliści Frost & Sullivan.
Przekonują ponadto, iż koncentracja na innowacjach w zakresie produktów oraz wspólne działania dla rozwoju branży będą bardzo istotne dla ekspansji rynku, zwłaszcza w długim okresie wychodzenia z kryzysu w Europie. Opracowanie i wprowadzenie na rynek rozwiązań kompozytowych zgodnych ze zmieniającymi się przepisami doprowadzi jednak do silnego rozwoju rynku.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...