Data publikacji: 2016-01-26
Synthos kupił udziały w spółce Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji Uniwersytetu Adama Mickiewicza podpisał umowę sprzedaży na rzecz oświęcimskiego Synthosu 44% udziałów w firmie Photo HiTech, która powstała w wyniku inwestycji kapitałowych Parku. To duży sukces w komercjalizacji innowacyjnego pomysłu badawczo – rozwojowego.
Dzięki rozwiązaniu zaproponowanemu przez Photo HiTech farby, lakiery i inne powłoki polimerowe utwardzają się szybciej i efektywniej, jak również nie szkodzą środowisku. Wszystko to możliwe jest do osiągnięcia za sprawą innowacyjnych fotoinicjatorów.
- Fotoinicjatory znacznie efektywniej wykorzystują niezbędną energię promieniowania ultrafioletowego podczas utwardzania lakierów, farb i innych powłok polimerowych nanoszonych na różnorodne podłoża oraz kilkukrotnie przyspieszają proces otrzymywania tych materiałów polimerowych – tłumaczy Joanna Ortyl, wynalazca fotoinicjatorów i prezes zarządu Photo HiTech.
W komercjalizacji wyników badań pomógł jej Poznański Park Naukowo-Technologiczny, inwestując środki finansowe z funduszu zalążkowego powstałego z unijnego Działania 3.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Park powołał w tym celu spółkę kapitałową, w której objął 44% udziałów. Przeprowadziła ona proces komercjalizacji rozwiązania opracowanego przez Joannę Ortyl.
- PPNT zainwestował w spółkę ze względu na innowacyjność rozwiązania, duży potencjał rozwoju produktu i rynku, a także silny zespół zarządzający. Dodatkowo profil spółki bardzo nam odpowiadał, gdyż PPNT specjalizuje się m.in. w badaniach oraz współtworzeniu i rozwoju firm z branży chemicznej – mówi prof. Hieronim Maciejewski, członek zarządu Fundacji UAM i zastępca dyrektora PPNT.
Spółka Photo HiTech przez cały czas była wspierana przez ekspertów PPNT, poprzez doradztwo w rozwoju biznesu oraz ułatwianie i nawiązywanie kontaktów. Jeden z nich doprowadził do tego, że Synthos zainteresował się jej rozwiązaniem i odkupił od PPNT udziały w Photo HiTech. W ten sposób pomysł skomercjalizowany przez PPNT zyskał uznanie i zainteresowanie tak poważnego gracza na polskim rynku chemicznym, jakim jest Synthos.
Środki uzyskane z wyjścia z inwestycji PPNT zamierza dalej lokować w komercjalizację innowacyjnych rozwiązań i tworzenie kolejnych spółek. Park oferuje nie tylko kapitał, ale także nowoczesne laboratoria, serwerownie oraz wsparcie doradców.
- Szukamy projektów, które cechują się wysoką innowacyjnością możliwą do uzyskania lub już posiadaną, a także ochroną własności intelektualnej. Jednak najważniejszym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę jest silny, zorientowany na cel biznesowy i zdeterminowany zespół – ocenia prof. Jacek Guliński, prezes Fundacji UAM i dyrektor Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...