Data publikacji: 2013-07-19
Zakończono prace nad badaniem stężenia fosforanów na składowisku Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych, firma która wchodzi w skład Grupy Azoty Puławy. Wyniki są dla GZNF niepomyślne, ale i tak lepsze niż pierwotne przypuszczenia.
Badania prowadzili przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska w Gdańsku i w Szczecinie, Finnish Environment Institute (SYKE) i The Centre for Economic Development, Transport and the Environment in Finland (ELY - Centre). Zlecającymi kontrolę byli ministrowie środowiska z Polski i Finlandii. Eksperci pobrali próbki wód Martwej Wisły oraz Odry, płynących w otoczeniu hałd fosfogipsu w Policach i Wiślince. Kontrola pokazała, że pierwsze ze składowisk w Policach nie zagraża środowisku, ale drugie w Wiślince stanowi problem z uwagi na zbyt duże stężenie fosforanów.
Wykonane w Wiślince badania wskazują na znaczny wzrost stężeń fosforanów w Martwej Wiśle w strefie bezpośrednio przyległej do składowiska. Świadczyć to może o przedostawaniu się zanieczyszczeń z terenu składowiska do wód rzeki. Badania w Wiślince zrealizowano w pięciu punktach pomiarowych. W pierwszym nastąpiło 12 - krotne przekroczenie granicy tzw. stanu dobrego określonego rozporządzeniem ministra środowiska, w drugim czterokrotne, w trzecim i czwartym punkcie pomiarowych przekroczenie było o 60%, a w piątym o 45%.
W efekcie już 25 lipca 2013 r. WIOŚ w Gdańsku rozpocznie kontrolę dotyczącą składowiska fosfogipsu w Wiślince, stanowiącego własność Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych. W ramach kontroli odbędzie się wizja lokalna, która ustali, czy nie ma niezidentyfikowanych powierzchniowych wycieków ze składowiska. Dokonana zostanie także ocena szczelności i skuteczności działania systemu zawracania wód opadowych. Kontrolerzy przeprowadzą badania wód w piezometrach w celu oceny szczelności dna składowiska. Ponadto szczegółowej analizie zostaną poddane wyniki pomiarów, do wykonania których zobowiązane są GZNF. Jeśli Zakłady nie wywiążą się z nałożonych obowiązków, wówczas rozważone zostanie wystąpienie do właściwych organów w celu zobowiązania spółki do wykonania przeglądu ekologicznego i podjęciu właściwych działań likwidujących źródło zanieczyszczenia.
Składowisko w Wiślince - 50 metrów od rzeki Martwa Wisła oraz 3 km od Zatoki Gdańskiej - funkcjonowało od 1972 r. Znajduje się na nim ok. 16 mln ton odpadów poprodukcyjnych, głównie fosfogipsu. W trakcie produkcji jednej tony nawozu powstawało bowiem ok. czterech ton fosfogipsu, który był następnie transportowany na hałdę. Właścicielem składowiska są Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych. W lutym 2009 r. marszałek województwa pomorskiego nakazał zamknięcie hałdy.
Sprawa aktualnej kontroli hałdy zaczęła się po tym, jak jedna z fińskich agencji konsultingowych poinformowała w raporcie, że ze składowiska w Wiślince przedostaje się do Bałtyku ponad pół tysiąca ton fosforu rocznie, a normy są przekroczone 50-krotnie. To zaś miało prowadzić do ogromnej degradacji środowiskowej w postaci zakwitu sinic i glonów.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...