Data publikacji: 2013-05-17
Branża chemiczna oraz sektor tworzyw sztucznych i kauczuku skutecznie opierają się kryzysowi. To wniosek z analiz PARP i Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej (UEK) przeprowadzonych w ramach projektu Instrument Szybkiego Reagowania.
Projekt realizowany w ramach Instrumentu Szybkiego Reagowania polega na kwartalnej publikacji raportów, które prognozują sytuację w poszczególnych branżach polskiej gospodarki. Umożliwiają one m.in. określenie wpływu kluczowych wskaźników kondycji ekonomiczno - finansowej przedsiębiorstw na prawdopodobieństwo ich upadłości. Dokument przygotowuje zespół pod kierownictwem prof. Jerzego Hausnera, byłego wicepremiera i ministra pracy.
W kolejnej, ósmej już analizie, przemysł chemikaliów oraz tworzyw sztucznych i kauczuku zaliczono do segmentów, które cały czas notują dodatnią dynamikę wzrostu sprzedaży, choć sytuacja w przemyśle tworzyw jest mniej optymistyczna niż w segmencie chemikaliów, który uznany został za najlepiej w Polsce rokujący. W dokumencie stwierdzono, że obydwa sektory przeszły przez spowolnienie gospodarcze bez większych strat, notując niemal cały czas dodatnią dynamikę produkcji. Pomyślność branż związana ma być z konsumpcją, która rosła w ostatnich dziesięciu kwartałach, choć jak zauważono ostatnio ten wzrost był wyraźnie wolniejszy.
Eksperci ISR, analizując sytuację przedsiębiorstw, wyróżnili trzy przedziały stopnia zagrożenia upadłością: 0-20% – poziom niski (akceptowalny), 20-40% – poziom ostrzegawczy oraz powyżej 40% – poziom wysoki. W zestawieniu przemysł produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych oceniony został na 16,12%, zaś branża produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych na 23,95%.
Autorzy raportu zauważyli, że dla polskich firm ważne będzie w najbliższym czasie poszukiwanie nowych kierunków w eksporcie. Muszą one wychodzić poza Unię Europejską, dla której perspektywy międzynarodowej wymiany zagranicznej nie są już dobre.
Najgorsze wyniki w badaniu osiągnął sektor odpowiedzialny za produkcję sprzętu transportowego oraz działalność usługową wspomagającą górnictwo i wydobywanie. Najlepszą kondycją pochwalić mogła się właśnie produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...