Data publikacji: 2019-09-23 / Autor: Anna Jarosik
Globalny rynek chlorooctanu metylu i etylu przekroczy 1,5 mld dolarów do końca 2027 r. przy tempie wzrostu na poziomie 7,9% rocznie. To prognoza agencji Coherent Market Insights (CMI).
Największy popyt na omawiane surowce pochodzi ze świata farmaceutyki, branży higieny osobistej i przemysłu kosmetycznego.
Chlorooctan metylu jest palną i bezbarwną cieczą, którą stosuje się do wytwarzania estrów chlorku trimetyloamoniowego (karboksymetyloamoniowego). Ponadto chlorooctan metylu działa jako rozpuszczalnik ekstrakcyjny podczas rozdzielania związków obojętnych. Dodatkowo stosowany jest w syntezie organicznej jako półprodukt do otrzymywania witaminy A oraz fluorooctanu. Jednocześnie, podobnie jak chlorooctan etylu, jest używany w produkcji rodentycydów, czyli związków chemicznych działających letalnie na gryzonie oraz jako trucizna wojskowa.
W przemyśle farmaceutycznym chlorooctan metylu oraz chlorooctan etylu są stosowane jako półprodukty w produkcji leków. Mimo prognozowanego wzrostu, rynek ten nie będzie jednak wolny od wyzwań a nawet czynników działająco hamująco. Największe zagrożenie upatruje się w nieustannie zaostrzających się przepisach.
W zależności od klasy czystości rynek chlorooctanu metylu i etylu jest podzielony na m.in. 0,98 (nazwa klasy czystości) i inne. W tej kategorii czystość 0,98 stanowi około 52% udziału w przychodach na globalnym rynku chlorooctanu metylu i etylu. Wzrost udziału w rynku tej grupy produktów wynika z rosnącej popularności obu związków o tej czystości w produkcji substancji chemicznych, tj. estrów chlorku trimetyloamoniowego (karboksymetyloamoniowego) dla różnych zastosowań końcowych, m.in. w produkcji farb, powłok i klejów oraz jako rozpuszczalnik (lotny i toksyczny).
Jeśli chodzi o główne zastosowania obu chlorooctanów, to syntezy chemiczne wygenerowały największe przychody, a co za tym idzie udział w rynku. Wzrost tego segmentu wynika z rosnącego zapotrzebowania na chlorooctan metylu i etylu w formułowaniu oktakis- (karboksoksymetoksy) kaliks [VIII] arenu oraz w syntezie węglanu dimetylu w przemyśle chemicznym.
Wśród podmiotów aktywnych na globalnym rynku chlorooctanu metylu i etylu znajdujemy m.in. Wuxi Yangshi Chemical; Changzhou Wujin Changshen Chemical; ChemChina; Anugrah In-Org; Jiangsu Xin Run Chemical; Shreyans Chemicals; Urmi Chemicals; Wujiang Qingyun Zhengdong Chemical; CABB Chemicals oraz Jinan Finer Chemical.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...