Data publikacji: 2016-04-20
Niemiecki koncern Evonik uruchomił w Antwerpii pierwszy na świecie zakład do produkcji dipeptydów stanowiących źródło metioniny dla krewetek i innych skorupiaków.
Produkt o nazwie handlowej AQUAVI Met Met, dipeptyd dwóch molekuł DL-metioniny, ma trafić na rynek w połowie tego roku i być stosowany jako dodatek do paszy dla akwakultury. W ten sposób firma zwiększa gamę aminokwasów do pasz do żywienia zwierząt. Przy okazji jest też jedynym wytwórcą na świecie, który oferuje cztery najważniejsze aminokwasy przeznaczone do żywienia zwierząt: DL-metioniny, L-lizyny, L-treoniny i L-tryptofan.
Dipeptydy, które będą produkowane w Belgii, staną się dodatkiem do paszy dla krewetek i innych skorupiaków. Metionina jest bowiem ważnym aminokwasem dla poprawnego funkcjonowania organizmu zwierząt. W ten sposób Evonik chce podkreślić swój wkład w rozwój akwakultury, czyli takiej formy gospodarki, której celem jest zwiększenie pozyskiwania żywności ze środowiska wodnego.
AQUAVI Met - Met dodawany będzie do pożywienia stosowanego w akwakulturach. W ocenie przedstawicieli niemieckiej spółki chemicznej, dodawanie źródła metioniny do pasz jest tak samo korzystne w przypadku krewetek i skorupiaków, jak i ryb. Będzie zatem nie tylko cennym źródłem metioniny dla krewetek, ale również pierwszym dipeptydem w świecie produkowanym na skalę przemysłową i opłacalnym w ramach stosowania go w procesie żywienia zwierząt. Przpeprwadzone przez Evonik testy żywieniowe pokazały, że 0,56 kg AQUAVI Met-Met w jednej tonie paszy dla krewetek daje taki sam efekt jak 1 kg innych źródeł DL-metioniny. Tym samym możliwy jest wzrost wydajności i trwałości hodowli krewetek.
Jednocześnie opracowanie AQUAVI Met – Met w znaczący sposób przyczyniać ma się do zmniejszenia konsumpcji mączki rybnej w akwakulturze. Mączka rybna to produkt otrzymywany podczas procesu proszkowania surowców z przetwórstwa rybnego i krewetek. Wszystko to ma zaś doprowadzić do redukcji kosztów produkcji paszy, zmniejszenia obciążenia terenu przeznaczonego do rybołówstwa oraz poprawy czystości wód poprzez mniejszą ilość odpadów wytwarzanych przez zwierzęta. Za sprawą optymalnego żywienia krewetki mają być w stanie zachować lepsze zdrowie, a środowisko pozostać mniej zanieczyszczone. Dipeptydy będące źródłem metioniny są znacznie mniej rozpuszczalne w wodzie niż inne źródła metioniny, więc tym samym nie będą zbyt szybko wypłukiwane wraz z paszą. Krewetki, które powoli przyjmują pokarm na dnie morza będą więc w stanie przyjąć wystarczające ilości metioniny.
Z uwagi na wzrost demografii, zamożności społeczeństw i rosnący połów w oceanach, rozwój światowego rynku akwakultury oceniany jest na 6% w ciągu roku. To jeden z najszybciej przyrastających segmentów produkcji zwierzęcej. Obecnie blisko połowa jadalnego mięsa z ryb, skorupiaków i mięczaków pochodzi już z akwakultury. Produkcja krewetek i skorupiaków w akwakulturze wynosi ok. 7 mln ton i generuje obroty w wysokości ok. 50 mld euro. Największymi odbiorcami nowych produktów z fabryki w Antwerpii będą głównie podmioty z Tajlandii i Chin, jak również Ameryki Południowej i Środkowej. Większość z nich obecnie wytwarza już paszę dla ryb i skorupiaków i tym samym zaopatruje się w aminokwasy dostarczane przez Evonik.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...