Data publikacji: 2019-12-01
Koncern Evonik zaangażował się w prace badawczo-rozwojowe w celu opracowania rozwiązań z zakresu recyklingu tworzyw sztucznych i gumy.
Podczas, gdy prace nad rozwiązaniami z obszaru mechanicznego i chemicznego recyklingu tworzyw sztucznych stają się w branży chemicznej coraz powszechniejsze, Evonik wprowadza na rynek nowe dodatki procesowe wspioerające proces recyklingu.
Jak tłumaczą przedstawiciele spółki, recykling mechaniczny obejmuje oddzielanie i czyszczenie materiałów syntetycznych w celu bezpośredniego ponownego wykorzystania ich jako polimerów. Wyzwanie polega jednak na tym, że proces ten wpływa na jakość otrzymywanego materiału z recyklingu. W odpowiedzi na to Evonik stara się obecnie zoptymalizować recykling polietylenu, zwłaszcza w foliach opakowaniowych. Jego dodatek Vestoplast, amorficzna poliolefina stosowana przede wszystkim w klejach topliwych, ma być kluczem do osiągnięcia tego celu. W szczególności poprawiać ma udarność lub właściwości płynięcia polietylenu, co może być pomocne w ponownym wykorzystaniu tworzyw z recyklingu, np. w procesach formowania wtryskowego.
Kolejny problem dotyczy nieprzyjemnych zapachów, zarówno w procesie recyklingu, jak i w produktach wykonanych z substancji poddanych recyklingowi. Pochłaniające zapachy produkty marki TEGO Sorb mają za zadanie neutralizować taką woń.
Przedstawiciele koncernu informują też, iż w przeciwieństwie do metod mechanicznych, recykling chemiczny polega na rozbiciu tworzyw sztucznych na poszczególne elementy, co oznacza, że polimery zamieniane są w monomery. Te monomery można następnie przekształcić w polimery o pożądanej jakości z zamiarem zamknięcia cyklu materiałów. Evonik bada obecnie możliwość solwolizy opartej na alkoholanach w przypadku tworzyw PET. Proces rozkłada te materiały na dwa monomery: glikol etylenowy i tereftalan dimetylu. Tworzywa PET są stosowane w butelkach po napojach. Evonik już teraz oferuje alkoholany, które umożliwiłyby recykling chemiczny w ramach asortymentu do produkcji biodiesla.
Firma przekonuje również, iż jej dodatek procesowy VESTENAMER zaczął już być z powodzeniem stosowany, pozwalając na wydajne przetwarzanie odpadów gumy, m.in. ze zużytych opon na wytrzymały materiał roboczy. VESTENAMER, czyli polioctenamer, poprawia płynność mieszanki gumy i optymalizuje gęstość usieciowania między cząstkami gumy. Ułatwia to przetwarzanie odpadów gumowych i nadaje materiałom poddanym recyklingowi oczekiwane właściwości mechaniczne. Zastosowania produktu obejmują budowę dróg, ale także stabilne maty dla zwierząt hodowlanych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...