Data publikacji: 2019-12-27
Dzięki swojej technologii fermentacji koncern Evonik, jako pierwsza firma na świecie stosuje biotechnologiczne metody produkcji wysokiej jakości surfaktantów na skalę przemysłową. Biosurfaktanty to kluczowe składniki nowoczesnych szamponów, żeli pod prysznic i domowych środków czyszczących.
Evonik robi kolejny krok na drodze komercjalizacji biosurfaktantów. Dzięki opracowanej przez siebie technologii fermentacji, jako pierwszy na świecie inwestuje w jednostkę produkcji biosurfaktantów na skalę przemysłową. Projekt ten będzie prowadzony w partnerstwie z koncernem Unilever. Spółka rozpoczęła projekt, którego efektem będzie powstanie instalacji produkcyjnej dla ramnolipidów. Jednocześnie Evonik i Unilever nawiązały współpracę w celu komercjalizacji nowego płynu do ręcznego mycia naczyń w oparciu właśnie o technologię biosurfaktantów pochodzącą od koncernu Evonik.
Tego lata Unilever z powodzeniem wprowadził produkt pod marką „Quix”, w którym zastosowanie znalazły ramnolipidy od Evonika, będące rodzajem biosurfaktantów wytwarzanych w drodze fermentacji. Te ramnolipidy zapewniają płynom Unilevera wyjątkowe właściwości pianotwórcze i wysoką wydajność czyszczenia. Jednocześnie też, jako płyny, w mniejszym stopniu obciążają środowisko, będąc produktem w pełni opartym na naturalnych cukrach i w 100% biodegradowalnym.
Projektowane zdolności produkcyjne Evonika wyróżnią tę firmę od rynkowej konkurencji, dzięki czemu firma stanie się ona pionierem w dziedzinie biosurfaktantów i wykorzysta spodziewane wzrosty na rynku biosurfaktantów.
- Po Veramaris, wspólnym przedsięwzięciu DSM i Evonika, czyli oleju z alg bogatym w kwasy tłuszczowe omega-3, który to olej pomaga zachować naturalną różnorodność biologiczną oceanów, biosurfaktanty są kolejną zmianą w portfolio naszych innowacji. W ten sposób spełniamy wymagania światowego trendu, jakim jest rozwijanie produktów opartych na biologii. Zrównoważony rozwój jest kluczowym czynnikiem napędzającym zmiany w naszym portfolio, a Unilever idealnym partnerem dla angażowania się w takie innowacje - wyjaśnił Tammo Boinowitz, starszy wiceprezes linii biznesowej Care Solutions firmy Evonik.
- Biosurfaktanty to przełomowa technologia w produkcji środków czyszczących dla domu, a my nadal jesteśmy liderem innowacji w tej dziedzinie. Ta najnowocześniejsza technologia może fundamentalnie zmienić sposób, w jaki produkujemy składniki czyszczące. Stąd też decyzja o budowie zakładu na skalę światową dla zrównoważonych i wysoko wydajnych środków powierzchniowo czynne – stwierdził Hans Henning Wenk, wiceprezes ds. rozwiązań badawczo-rozwojowych w Evonik.
- Nasz zespół badawczo-rozwojowy jest świadomy potencjału ramnolipidów już od kilku lat, ale do tej pory technologia i nauka nie były w stanie przenieść ich z poziomu laboratoryjnego do poziomu przemysłowego. Dlatego tak cieszymy się, że możemy współpracować z Evonik, który wyprowadzi tę technologię z laboratoriów – ocenił Peter Kulve, prezes firmy Unilever Home Care.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...