Europejskiej strategii recyklingu PET grozi załamanie
Data publikacji: 2013-02-05
Europejski przemysł recyklingu tworzywa PET znalazł się w trudnym położeniu. Eksperci określili obecnie panującą sytuację w branży mianem „trwałego, strukturalnego upośledzenia rynku”.
W ocenie przedstawicieli branżowej organizacji EuPR (Europejskie Stowarzyszenie Recyklerów Tworzyw Sztucznych) aktualna infrastruktura odpowiedzialna za zbiórkę tworzywa osiągnęła już maksimum swojej funkcjonalności. O ile zbiórka butelek PET ukształtowała się na poziomie ok. 50%, o tyle PET, który nie został zebrany wciąż trafia na składowiska lub jest spalany.
- Europa nie jest w stanie zmaksymalizować walorów związanych z użyciem, w ramach zrównoważonego rozwoju, tak cennych surowców, jak postkonsumenckie tworzywo PET – stwierdził Casper van den Dungen, przedstawiciel EuPR.
Przyznał także, że skoro w ostatnich latach, z uwagi na wzrost liczby opakowań cienkościennych i ich coraz bardziej rozwinięty design, wzrósł średni koszt recyklingu butelek PET, to w tej chwili podwyżki te nie mogą być już skorygowane przez dalsze korzyści wynikające z efektu skali. Jest wręcz odwrotnie. Obserwujemy wzrost popytu na recykling PET, co prowadzi do podniesienia liczby inwestycji związanych z powstawaniem wielu nowych linii recyklingu. Skutek jest taki, że w tej chwili zakłady recyklingu pracują na mniej więcej 75% swojej wydajności. Tendencja do aktualnego podnoszenia istniejących ceł antydumpingowych na dziewiczy PET może jeszcze pogorszyć tę sytuację. W efekcie cała strategia zbiórki i recyklingu PET może się załamać.
- Tworzywo PET jest niewątpliwym sukcesem i przykładem dla realizowania strategii zrównoważonego rozwoju. Może takim przykładem sukcesu pozostać również w przyszłości, jeśli tylko jego zbiórka zostanie podniesiona na wyższy poziom. W celu zwiększenia efektywności wykorzystania zasobów PET, Europa potrzebuje jednak dobrze zarządzanego i zrównoważonego łańcucha wartości w tej dziedzinie – przekonuje van den Dungen.
tworzywa sztucznePETrecyklingEuropejskie Stowarzyszenie Recyklerów Tworzyw Sztucznych
Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!
Oddaj swój głos
Średnia ocen 0/5 na podstawie 1678 głosów