Data publikacji: 2020-10-14
Komisja Europejska przyjęła dzisiaj (14 października 2020 r.) „Strategię Dotyczącą Chemikaliów na rzecz Zrównoważonego Rozwoju”. Strategia jest pierwszym krokiem w kierunku osiągnięcia zerowego zanieczyszczenia środowiska naturalnego, wolnego od substancji toksycznych, ogłoszonego w Europejskim Zielonym Ładzie.
W ocenie KE, Strategia pobudzi innowacje w zakresie bezpiecznych i zrównoważonych chemikaliów oraz zwiększy ochronę zdrowia ludzi i środowiska przed niebezpiecznymi chemikaliami. Obejmuje ona zakaz stosowania najbardziej szkodliwych chemikaliów w produktach konsumenckich, takich jak zabawki, artykuły pielęgnacyjne dla dzieci, kosmetyki, detergenty, materiały do kontaktu z żywnością i tekstylia, chyba że okaże się, że są one niezbędne dla społeczeństwa. W dokumencie znalazło się tez zapewnienie, że wszystkie chemikalia będą musiały być używane w bezpieczniejszy i bardziej zrównoważony sposób.
Strategia w pełni uznaje fundamentalną rolę chemikaliów dla dobrobytu ludzi oraz dla ekologicznej i cyfrowej transformacji europejskiej gospodarki i społeczeństwa. Jednocześnie uznaje pilną potrzebę sprostania wyzwaniom zdrowotnym i środowiskowym powodowanym przez najbardziej szkodliwe chemikalia. W tym duchu określa konkretne działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i zrównoważenia chemikaliów oraz zapewnia, że chemikalia mogą przynosić korzyści bez szkody dla planety oraz obecnych i przyszłych pokoleń.
Dokument zaleca unikania najbardziej szkodliwych chemikaliów dla zdrowia ludzkiego i środowiska w przypadku nieistotnych zastosowań społecznych, w szczególności w produktach konsumenckich oraz w odniesieniu do grup najbardziej wrażliwych, ale także bezpieczniejsze i bardziej zrównoważone stosowanie wszystkich chemikaliów.
KE zakłada, iż w tej transformacji koniecznych będzie kilka działań innowacyjnych i inwestycyjnych, które muszą towarzyszyć przemysłowi chemicznemu.
Strategia ma na celu znaczne zwiększenie ochrony zdrowia ludzi i środowiska przed szkodliwymi chemikaliami, ze szczególnym uwzględnieniem wrażliwych grup ludności. Do sztandarowych inicjatyw w tym względzie należą w szczególności:
Strategia dowodzi, iż zwiększanie bezpieczeństwa i zrównoważenia chemikaliów jest ciągłą koniecznością, a także wielką szansą gospodarczą.
Dokument ma na celu wykorzystanie tej możliwości i umożliwienie ekologicznej transformacji sektora chemicznego i jego łańcuchów wartości. O ile to możliwe, nowe chemikalia i materiały będą musiały być już z definicji bezpieczne i zrównoważone od produkcji do końca ich cyklu życia. Pomoże to uniknąć najbardziej szkodliwych skutków wywoływanych przez chemikalia i zapewni możliwie najniższy ich wpływ na klimat, wykorzystanie zasobów, ekosystemy i różnorodność biologiczną.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...