Data publikacji: 2018-07-31 / Autor: Dominik Wójcicki
Rośnie znaczenie Europy Środkowo – Wschodniej w działalności niemieckiego koncernu chemicznego Evonik. W 2017 r. firma odnotowała w tym regionie wzrost sprzedaży o 9% względem roku wcześniejszego.
Europa Środkowo – Wschodnia (CEE) odpowiadała w 2017 r. za 6% całkowitej sprzedaży Evonika. Przychody uzyskane w naszym regionie wyniosły 837 mln euro. W ocenie władz spółki, wpływ na to miała przede wszystkim bardzo dobra koniunktura gospodarcza. Tempo wzrostu PKB wyniosło w regionie CEE 3,8%, podczas gdy średnia dla świata to było 3%, a dla Europy Zachodniej 2,2%. Tylko region Azji i Pacyfiku rozwijał się szybciej, bo o 5%. Jednocześnie większość regionów w 2017 r. zanotowała słabszy wzrost PKB w porównaniu z rokiem 2016, ale w przypadku CEE było inaczej. W tym przypadku wzrost PKB w 2016 r. wyniósł 1,5%, więc w 2017 r. był znacząco wyższy niż wynik uzyskany w 2016 r. Na trwający rok Evonik szacuje wzrost PKB dla Europy Środkowo – Wschodniej o 3,1%, podczas gdy dla Europy Zachodniej ma to być 2%. Dynamika wzrostu dla świata wynieść ma również 3,1%.
W minionym roku sprzedaż Evonika w naszej części kontynentu rosła przede wszystkim na skutek rozwoju rynku rosyjskiego, stabilizacji rubla i związanego z tym spadku inflacji. Szczególnie korzystne było to w odniesieniu do działalności segmentów Resource Efficiency (sprzedaż krzemionki, izoforonów i dodatków do olejów) oraz Performance Materials (sprzedaż butenu, alkoholanów i tworzyw metakrylanowych).
Na koniec minionego roku liczba zatrudnionych przez koncern w regionie CEE wyniosła 643 osoby.
Aktywa Evonika w naszej części kontynentu to przede wszystkim biura handlowe. Znajdują się one w Polsce, ale także w Chorwacji, Czechach, Węgrzech, Litwie, Rumunii i Ukrainie. Oprócz tego firma posiada także dwa zakłady produkcyjne.
W rosyjskim Podolsku działa fabryka wytwarzająca polimetakrylan metylu do produkcji płyt o nazwie handlowej Plexiglas. Chodzi zatem o najbardziej rozpoznawalną markę Evonika dotyczącą oferowanych przez niego tworzyw sztucznych. Obiekt funkcjonuje już od ponad 10 lat. Odbiorcami PMMA z Rosji są producenci podświetlanej reklamy, elementów chroniących przed hałasem oraz mebli.
Drugi zakład Evonika w Europie Środkowo - Wschodniej mieści się na Słowacji. Odbywa się w nim produkcja L-Treoniny, czyli niezbędnego aminokwasu, którego organizm nie potrafi syntetyzować i musi być dostarczony do organizmu wraz z pożywieniem. Jest on elementem budulcowym przeciwciał odpowiedzialnych za naszą odporność. Ponadto na Słowacji produkuje Evonik tryptofan, czyli aminokwas z grupy egzogennych, którego rola polega na wspomaganiu procesu syntezy białek. Portfolio produkcyjne uzupełniają jeszcze takie aminokwasy, jak prolina, walina oraz izoleucyna.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...