Data publikacji: 2014-03-18
Komisja Europejska i Parlament Europejski intensyfikują prace prowadzące do znacznego zmniejszenia emisji gazów fluorowanych. Niedawno w tej sprawie głosował m.in. Parlament Europejski.
Fluorowane gazy cieplarniane (substancje HFC, PFC i SF6) stosowane są jako czynniki chłodnicze, środki spieniające i gaśnicze, a także gazy pędne w aerozolach, gazy izolujące w rozdzielnicach elektrycznych oraz rozpuszczalniki. Ich emisja do atmosfery uznawana jest za szkodliwą. W 2012 r. Komisja Europejska zaproponowała nowe rozporządzenie w celu uregulowania ich stosowania w UE. Rozporządzenie ma ograniczyć wytwarzanie i wykorzystanie F-gazów, a także wprowadzić restrykcje dotyczące ich wykorzystania w pewnych sektorach o bardzo dużym wpływie na klimat.
Rozporządzenie powinno prowadzić do stopniowego zmniejszania dostaw substancji HFC do 2030 r. do pułapu stanowiącego 21% dzisiejszego poziomu. Producenci i importerzy HFC mieliby otrzymywać corocznie malejącą kwotę kontyngentu na wprowadzane przez nich do obrotu gazy fluorowane. Kwota opierałaby się na dotychczasowych udziałach w rynku.
W grudniu 2013 r. Parlament i Rada wypracowały także porozumienie w rozmowach trójstronnych w sprawie wniosku. Jednocześnie Komisja Europejska przyjęła treść rozporządzenia dotyczącego ograniczenia stosowania fluorowanych gazów cieplarnianych. Główne elementy dokumentu sprowadzają się do faktu, iż wykorzystanie F - gazów zostanie zabronione w systemach chłodzenia od 2022 r., a w stacjonarnych urządzeniach klimatyzacyjnych od 2025 r. Ponadto kwestia ustalania cen i licytacji kontyngentów została podjęta w formie klauzuli przeglądowej, która uprawnia Komisję do dokonania oceny metody przyznawania kontyngentów. Rozporządzenie ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.
W 2011 r. F – gazy stanowiły ok. 2,2% emisji gazów cieplarnianych w państwach dawnej UE. Od lat 90. ubiegłego wieku ich ogólnoświatowe wykorzystanie systematycznie jednak rośnie. Wtedy to zastąpiły one substancje niszczące warstwę ozonową. Szacuje się, że w związku z rosnącym popytem w dziedzinie chłodzenia i klimatyzacji, zwłaszcza w krajach rozwijających się, udział F - gazów w globalnych emisjach gazów cieplarnianych może wzrosnąć do 2050 r. do 8%, podczas gdy obecnie wynosi 1,3%.
UE, Stany zjednoczone i Chiny wspierają międzynarodowe działania zmierzające do ograniczenia wykorzystania fluorowęglowodorów nienasyconych (HFC), będących najważniejszą grupą F - gazów, jednak wciąż nie osiągnęły w tej sprawie porozumienia.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...