Data publikacji: 2014-12-17
Rynek kosmetyków oraz środków czystości podlega wysokiej dynamice zmian, dzięki zmianom preferencji konsumentów. “Go green” stało się często powtarzanym mottem. Europejczycy znajdują się w grupie najbardziej świadomych konsumentów produktów przyjaznych dla środowiska i dlatego też popyt na te towary jest w Europie najwyższy. Na równi z zapotrzebowaniem na przyjazne dla środowiska produkty kosmetyczne oraz chemii gospodarczej, rośnie zapotrzebowanie na organiczne i naturalne surowce.
Enzymy oferują szeroki zakres korzyści, m.in. ze względu na fakt, iż nie powodują niespecyficznych efektów ubocznych. Do głównych czynników sukcesu, które stanowią podstawę przemysłowego zastosowania enzymów, należą:
Główne obszary komercyjnych zastosowań enzymów w przemyśle obejmują produkcję detergentów, kosmetyków, bioetanolu, papieru i miazgi, zaś pomniejsze: oczyszczanie ścieków, przemysł skórzany oraz tekstylny.
Enzymy w chemii gospodarczej
Zastosowanie enzymów
Choć detergenty stanowią największy obszar zastosowań enzymów uzyskiwanych przemysłowo, nie są one nowością na rynku produktów chemii gospodarczej. Pierwszy detergent zawierający enzymy został wprowadzony na rynek w 1913 roku przez doktora Ottona Rohma. Rzeczywista faza wzrostu w obszarze detergentów rozpoczęła się w 1963 roku, gdy firma Novozymes wprowadziła Alcalase®, proteazę, która zrewolucjonizowała rynek enzymów przemysłowych i ustanowiła wykorzystanie enzymów w produkcji detergentów. Enzymy pochodzenia bakteryjnego mają dominujący udział w rynku, wynoszący 37,3% wszystkich naturalnych i organicznych składników obecnych na rynku chemii gospodarczej.
Głównym obszarem zastosowań enzymów jest pranie ubrań i zmywanie naczyń. Przewiduje się, że rosnący udział enzymów w produktach do czyszczenia twardych powierzchni oraz inne zastosowania będą napędzać wzrost ich znaczenia na rynku produktów chemii gospodarczej. Według analiz, oczekiwany skumulowany wskaźnik wzrostu rynku enzymów do detergentów będzie wynosił 5% rocznie do 2017 r.
Niektóre korzyści stosowania enzymów w formułach detergentów to:
Rodzaje i zastosowania produktów
Większość zabrudzeń dotyczących tkanin i naczyń kuchennych to zanieczyszczenia białkowe, węglowodanowe i tłuszczowe. Proteazy stanowią największą grupę enzymów wykorzystywaną w detergentach ze względu na ich zdolność do usuwania większości zabrudzeń; kolejną grupę stanowią lipazy i amylazy. Rośnie także wykorzystanie celulaz, mannaz, pektynaz i pullulanaz.
Aktualne trendy i możliwości wzrostu
Preferowanie detergentów płynnych wymusza ewolucję u producentów enzymów
Trendy regulacyjne napędzają rynek enzymów
Enzymy w środkach higieny osobistej i kosmetyce
Enzymy w higienie jamy ustnej
Obecnie najczęstsze zastosowania enzymów w higienie osobistej koncentrują się w sektorze higieny jamy ustnej: w pastach do zębów i innych produktach do higieny jamy ustnej, takich jak płyny do płukania ust i żele. Enzymy po dodaniu do past do zębów wspomagają rozwój mikroflory i pomagają w skutecznej hydrolizie pozostałości jedzenia w jamie ustnej, przez co wspomagają zwalczanie płytki nazębnej, chorób przyzębia i nieprzyjemnego zapachu.
CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 4/2014 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...