Data publikacji: 2011-07-12
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Puław zajmie się wnioskiem spółki w kwestii dalszej współpracy z PGE nad projektem „Elektrownia Puławy” w ramach istniejącej spółki Zakładów Azotowych Puławy (Melamina III).
Projekt budowy Elektrowni Puławy o mocy 840 MWe i szacunkowych kosztach realizacji 3 mld zł w bezpośrednim sąsiedztwie spółki zakłada budowę elektrowni opalanej gazem ziemnym systemowym jako kombinowany układ gazowo-parowy. Sprawność przetworzenia energii chemicznej paliwa w energię elektryczną w elektrowni gazowej, w szczególności, zrealizowanej w układzie gazowo-parowym, zdecydowanie przewyższa parametry uzyskiwane w konwencjonalnej elektrowni węglowej. Są to wartości odpowiednio, dla elektrowni gazowej – ok. 60%, a dla klasycznej węglowej - do 40%. Elektrownia Puławy zgodnie z koncepcją jej realizacji ma dostarczać energię elektryczną do krajowej sieci przesyłowej, jednocześnie umożliwiając dostarczanie części wytworzonej energii elektrycznej przyłączem bezpośrednim do Zakładów Azotowych Puławy SA. Moc przyłącza bezpośredniego to 200 MW. Elektrownia Puławy dodatkowo może stać się źródłem dostaw ciepła, w szczególności do nowych i modernizowanych instalacji Zakładów Azotowych Puławy SA, w ilości i cenie biznesowo uzasadnionej, to jest gdy warunki te będą korzystniejsze niż dla obecnej elektrociepłowni Puław.
Obecnie funkcjonująca elektrociepłownia zakładowa Puław pokrywa tylko ok. 40% potrzeb energii elektrycznej, a w przyszłości, uwzględniając rozwój Puław, wystąpi w niej znaczący deficyt wytwarzanej energii cieplnej. Niekorzystna dla przemysłu chemicznego w Europie dyrektywa IED dotycząca emisji NOx, SO2 i pyłów wprowadza od 2016 roku dalsze ograniczenia w emisji. W związku z powyższym, obecne uzależnienie produkcji energii i ciepła w Zakładach Azotowych Puławy SA od węgla, obniża konkurencyjność Puław. By utrzymać zaplanowany rozwój firmy, niezbędne jest zagwarantowanie możliwości pozyskania tańszej energii elektrycznej i cieplnej produkowanej na przykład z gazu ziemnego – surowca o 2 krotnie mniejszej emisyjności CO2 od węgla kamiennego i nie stwarzającego problemów związanych z utylizacją żużla i popiołu. Przy lokalizacji elektrowni w bezpośrednim sąsiedztwie spółki, istnieje możliwość łatwego wyprowadzenia mocy poprzez budowę nowej rozdzielni systemowej oraz wpięcia jej w istniejącą linię systemową.
Puławy i PGE GiEK zamierzają zrealizować projekt za pośrednictwem spółki, w której aktualnie Puławy posiadają 100% udziałów w kapitale zakładowym. Po podwyższeniu kapitału zakładowego spółki, Puławy zamierzają sprzedać PGE GiEK 50% posiadanych udziałów w spółce, skutkiem czego obaj wspólnicy będą posiadali równą liczbę udziałów, przy czym, po wprowadzeniu zmian w umowie spółki, PGE GiEK będzie posiadać prawo do powoływania dwóch z trzech członków zarządu, co jest podyktowane tym, że to PGE GiEK posiada niezbędne doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju projektów z branży energetycznej. Z tych samych powodów, jak również z racji wielkości nakładów finansowych potrzebnych do realizacji projektu, Puławy nie wykluczają ponadto ograniczenia swojego udziału w projekcie i spółce.
Puławy i PGE GiEK szacują, iż na pokrycie wydatków dotychczas ponoszonych w związku z projektem przez jego partnerów (m.in. analizy środowiskowe i geologiczne, studium wykonalności, dokumentacja pozwolenia zintegrowanego, uzyskanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej przesyłowej) oraz dalszych wydatków niezbędnych do poniesienia przez spółkę na prace związane z doprowadzeniem projektu do etapu uzyskiwania pozwolenia na budowę, potrzebna jest kwota do 24 mln zł. Środki te mają być pozyskane przez spółkę z podwyższenia kapitału zakładowego, pokrywanego gotówką i obejmowanego w całości przez Puławy. Puławy zamierzają sfinansować objęcie przedmiotowych podwyżek kapitału ze środków własnych lub kredytu.
Kolejnym warunkiem wstępnym umowy jest uzyskanie przez Puławy zgody Walnego Zgromadzenia na sprzedaż dla PGE GiEK 50% udziałów w kapitale zakładowym spółki.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...