Data publikacji: 2013-11-14
Europejska Agencja Chemikaliów ECHA przyjęła pięcioletni plan oparty na czterech celach strategicznych. Określa on, w jaki sposób Agencja będzie realizować w latach 2014–2018 cele rozporządzeń REACH, CLP, rozporządzenie w sprawie produktów biobójczych oraz rozporządzenia PIC.
ECHA zapowiedziała, że chce zostać wiodącym organem regulacyjnym na świecie w zakresie bezpieczeństwa chemikaliów. Plan pięcioletni określa, jak osiągnąć to założenie. W jego realizacji ECHA będzie ściśle współpracować z instytucjami europejskimi oraz państwami członkowskimi, a także współdziałać z akredytowanymi podmiotami.
Cztery cele strategiczne stworzono, aby skoncentrować zasoby ECHA na obszarach priorytetowych: zapewnianiu publicznego zaufania do informacji o bezpieczeństwie dostarczanych przez przemysł, ograniczaniu występowania chemikaliów wzbudzających obawy oraz narażenia na te substancje oraz budowaniu zdolności do rzetelnego doradztwa naukowego.
Cele podzielono na obszary działań i etapy kluczowe dla każdego roku. Roczne programy prac dostarczą więcej szczegółów na temat poszczególnych działań. Postęp w tych obszarach działań będzie oceniany corocznie.
Pierwszy cel strategiczny to zmaksymalizowanie dostępności wysokiej jakości informacji w celu zapewnienia bezpiecznej produkcji i bezpiecznego stosowania chemikaliów.
Dzięki rozporządzeniom REACH i CLP, ECHA dysponuje największą na świecie bazą danych na temat wpływu substancji chemicznych. Agencja publikuje informacje na temat zarejestrowanych substancji, w sprawie substancji zgłoszonych do wykazu klasyfikacji i oznakowania oraz dane wynikające z jej działalności regulacyjnej.
Wyzwaniem na lata 2014–2018 będzie spowodowanie poprawy jakości tych informacji, tak aby mogły być skutecznie wykorzystywane do bezpiecznego produkowania i stosowania chemikaliów. Oceniając dokumentację oraz podejmując niezwłoczne działania wobec przedsiębiorstw, których informacje nie spełniają standardów, ECHA pomoże zapewnić równe szanse wszystkim rejestrującym.
Drugi cel strategiczny zakłada zmobilizowanie organów do inteligentnego wykorzystywania informacji w celu identyfikowania chemikaliów wzbudzających obawy i rozwiązywania związanych z nimi problemów.
ECHA ściśle współpracuje z państwami członkowskimi i Komisją Europejską, aby opracować wspólne ramy dla prawnie uregulowanego zarządzania ryzykiem związanym z chemikaliami. Stara się wykorzystywać te informacje w swojej bazie danych: najpierw odszukać substancje, które wydają się być najbardziej szkodliwe i dla których ryzyko może jeszcze nie być dobrze zarządzane. Skupiając się na identyfikacji nowych substancji do celów zarządzania ryzykiem i uwzględniając takie substancje na liście kandydackiej oraz liście substancji podlegających procedurze udzielania zezwoleń, ECHA przyczynia się do zastąpienia najbardziej niebezpiecznych substancji w UE.
Wraz z wejściem w życie rozporządzenia w sprawie produktów biobójczych Agencja przejęła centralną rolę w koordynacji oceny substancji czynnych oraz udzielania zezwoleń na produkty biobójcze w skali całej UE.
Trzeci cel strategiczny skupi się na rozwiązywaniu wyzwań naukowych oraz budowie potencjału naukowego i regulacyjnego dla państw członkowskich, instytucji europejskich i innych uczestników
Aby pozostać na czele nauk regulacyjnych, ECHA od dawna współpracuje ze środowiskiem naukowym, analizując osiągnięcia i potrzeby regulacyjne. Za pośrednictwem wyspecjalizowanych grup roboczych, komitetów tworzony jest ośrodek wspierający budowanie naukowych i regulacyjnych zdolności państw członkowskich, instytucji europejskich i innych podmiotów. W najbliższych latach priorytetem w działalności naukowej Agencji będzie nowa strategia w zakresie naukowej wiedzy regulacyjnej.
Czwarty cel strategiczny oznacza natomiast realizowanie obecnych i nowych zadań nakładanych przez ustawodawstwo i dostosowanie się do zbliżających się ograniczeń w zakresie zasobów.
W latach 2014–2018 przed Agencją stoją wyzwania regulacyjne w ramach rozporządzeń REACH i CLP, rozporządzenia w sprawie produktów biobójczych oraz rozporządzenia PIC. Jednocześnie konieczne jest zmierzenie się z ograniczeniami środków z budżetu UE. Dlatego ECHA chce zmaksymalizować synergię między swoimi zadaniami, wykorzystując jak najpełniej narzędzia IT.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...