Data publikacji: 2010-02-24
W ciągu ostatniego roku rynek kosmetyków kolorowych odnotował 8% wzrost sprzedaży ilościowej (w sztukach) oraz 16% wzrost w ujęciu wartościowym. Według badań prowadzonych przez MEMRB w okresie od września 2008 r. do sierpnia 2009 r. sprzedaż kosmetyków kolorowych w Polsce wyniosła 72 mln sztuk (sprzedaż na poziomie 952 mln zł).
Na rynek kosmetyków kolorowych składają się produkty do makijażu twarzy, oczu, ust i paznokci. Spośród wymienionych segmentów największą popularnością cieszyły się kosmetyki do twarzy, których udział w rynku kosmetyków kolorowych wyniósł odpowiednio 38% i 25%. Drugie miejsce należy do segmentu kosmetyków do oczu z udziałami na poziomie 31% i 28%. Kolejne miejsca zajmują kosmetyki do ust (18%, 24%) i paznokci (12%, 23%).
Udział ilościowy poszczególnych segmentów w rynku kosmetyków kolorowych
Źródło: MEMRB, IRI
Udział wartościowy poszczególnych segmentów w rynku kosmetyków kolorowych
Źródło: MEMRB, IRI
Porównanie do analogicznego okresu roku wcześniejszego pozwala stwierdzić, że najbardziej dynamicznie rozwijała się sprzedaż produktów do twarzy (+16% ilościowo i +23% wartościowo), do oczu (odpowiednio +6% i +14%). Na wynik ten wpłynęło przede wszystkim zwiększone zainteresowanie konsumentów błyszczykami do ust (+9% ilościowo i +19% wartościowo) oraz fluidami do twarzy (+15% ilościowo i +22% wartościowo). Sprzedaż fluidów stanowiła ponad 60% całkowitej sprzedaży produktów do makijażu twarzy. Wzrosty sprzedaży odnotowały także pudry (+19% i +26%), róże/bronzery (+16% i +24%) oraz korektory (+19% i +26%).
Segment produktów do paznokci zanotował 7% wzrost sprzedaży ilościowej i 10% wzrost w ujęciu wartościowym. Najlepiej sprzedawały się lakiery do paznokci (generujące 80% sprzedaży ilościowej), które odnotowały 5% wzrost sprzedaży ilościowej i wartościowej. Największy wzrost sprzedaży zaobserwowano w segmencie produktów pielęgnacyjnych (odpowiednio +24% i +29%).
Sprzedaż produktów do makijażu oczu wzrosła zarówno w ujęciu ilościowym (+6%), jak i wartościowym (+14%). Większą dynamiką wzrostu w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego charakteryzowały się maskary do rzęs (+10% ilościowo i +16% wartościowo), eyelinery (+20% i +26%) oraz ołówki do oczu i brwi (+10%, +18%). Cienie do powiek minimalnie straciły na znaczeniu pod względem ilości sprzedaży (-1%), utrzymując wzrost wartościowy (+5%).
Rynek producentów kosmetyków kolorowych jest rozdrobniony – żadna z marek nie może poszczycić się dwucyfrowym udziałem procentowym w rynku. Pod względem wartości 10 najpopularniejszych marek osiąga łączny udział w rynku na poziomie 58%.
Ranking wiodących marek w rynku kosmetyków kolorowych, sprzedaż ilościowa (w sztukach)
Źródło: MEMRB, IRI
Ranking wiodących marek w rynku kosmetyków kolorowych, sprzedaż wartościowa
Źródło: MEMRB, IRI
Liderami rynku kosmetyków kolorowych pod względem wartości sprzedaży stały się marki Maybelline NY (11,4%), Rimmel (8,9%) i L’Oreal Paris (8,8%), z Astor i Max Factor na miejscach czwartym i piątym. Pierwsza z nich swój sukces zawdzięcza przede wszystkim popularności maskar i podkładów, których łączny udział w obrocie wartościowym stanowi aż 72% sprzedaży Maybelline NY. W przypadku Rimmel wspomniane dwa typy produktów do makijażu nie mają tak dominującego znaczenia (56% łącznej sprzedaży). Kolejne 18% sprzedaży generują szminki i pudry do twarzy. Z produktów L’Oreal Paris najpopularniejsze są maskary i fluidy, a następnie szminki i pudry. W sumie te cztery typy produktów stanowią 77% obrotu firmy w ujęciu wartościowym.
W poszczególnych segmentach kosmetyków kolorowych, również mamy do czynienia z dużym rozdrobnieniem udziałów producentów.
Makijaż ust
W segmencie kosmetyków do makijażu ust pozycja lidera należy do marki Nivea, która osiągnęła w rozpatrywanym okresie udziały rynkowe na poziomie 15% (ilościowo) i 10% (wartościowo). Kolejne pozycje, biorąc pod uwagę sprzedaż ilościową, zajmują Wibo (6%) i Bell (5%) oraz Maybelline NY (8%) i L’Oreal Paris (7%), biorąc pod uwagę sprzedaż w ujęciu wartościowym.
Pielęgnacja paznokci
Najpopularniejszą marką w sektorze kosmetyków do pielęgnacji paznokci jest Wibo (udziały w całkowitej sprzedaży ilościowej na poziomie 11%, wartościowej – 8%). Na kolejnych miejscach znajdują się: Miss Sporty (8% udział w sprzedaży ilościowej) i Astor (6% udział w sprzedaży wartościowej). Trzecie miejsce pod względem sprzedaży ilościowej zajmują marki własne sieci detalicznych i marka Lovely, które generują po 5% sprzedaży. Biorąc pod uwagę obrót wartościowy, na trzecim miejscu znajduje się Maybelline NY z 6% udziałem w całkowitej sprzedaży produktów do paznokci.
Makijaż oczu
Coty i L’Oreal są czołowymi producentami kosmetyków do makijażu oczu. W pierwszej trójce producentów, biorąc pod uwagę sprzedaż ilościową, znajdują się Maybelline NY (11%), Rimmel (10%) i Miss Sporty (8%), zaś sprzedaż wartościową – Maybelline NY (16%), Rimmel (12%) i L’Oreal Paris (10%).
Makijaż twarzy
Dwa pierwsze miejsca w segmencie kosmetyków do makijażu twarzy (ujęcie ilościowe) należą do polskich marek – Dr Irena Eris (12%) i Soraya (9%). Trzecią lokatę zajmuje Maybelline NY z 8% udziałem w rynku. Najlepsze wartościowo wyniki należą do: Maybelline NY (11,3%), L’Oreal Paris (10,5%), Dr Irena Eris (9%).
W strukturze handlu kosmetykami kolorowymi dominującymi kanałami sprzedaży są sklepy kosmetyczne i perfumerie. Intensywny rozwój sieci drogeryjnych spowodował, że sklepy kosmetyczne zwiększyły swój udział w obrocie ilościowym do 68% i wartościowym – do 70%. Drugie miejsce należy do perfumerii, które osiągnęły odpowiednio 11% sprzedaży ilościowej i 16% sprzedaży w ujęciu wartościowym. Trzecie miejsce zajmują sklepy wielobranżowe, które generują udziały na poziomie odpowiednio 8% i 5%. Biorąc pod uwagę strukturę sprzedaży produktów do makijażu, dominującą rolę odgrywa wciąż handel tradycyjny, który generuje 95% sprzedaży. Kanały nowoczesne nie stanowią znaczącej bazy dystrybucji kosmetyków kolorowych, gdyż tylko około 5% sprzedaży koncentruje się w hiper- i supermarketach.
Kanały dystrybucji sprzedaży kosmetyków kolorowych, ujęcie ilościowe
Źródło: MEMRB, IRI
Kanały dystrybucji sprzedaży kosmetyków kolorowych, ujęcie wartościowe
Źródło: MEMRB, IRI
Pomimo kryzysu ekonomicznego, który dotknął gospodarkę światową, rynek kosmetyczny wydaje się nie odczuwać spowolnienia sprzedaży. Podobny trend zaobserwować można także na rynku kosmetyków kolorowych. W czasie kryzysu społeczeństwo rezygnuje z wydatków na dobra luksusowe, za to chętniej sięga po produkty o porównywalnie niższej cenie, jakimi niewątpliwie są kosmetyki. Z takim zjawiskiem mieliśmy już do czynienia w ubiegłym wieku, podczas Wielkiego Kryzysu. Wówczas mówiono o efekcie szminki.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...