Data publikacji: 2019-02-01 / Autor: Anna Jarosik
Globalny rynek substancji utwardzających wart jest obecnie 4,2 mld dolarów i rosnąć ma w tempie 6,8% rocznie do 2023 r., kiedy to osiągnie wartość 5,9 mld dolarów.
Gamę środków utwardzających tworzą m.in. żywice epoksydowe, żywice poliuretanowe oraz kauczuki silikonowe. Wśród ich głównych zastosowań znajdują się powłoki, urządzenia elektryczne i elektroniczne, kompozyty, kleje, jak również zastosowania budowlane czy produkcja turbin wiatrowych.
To segment żywic epoksydowych stanowi największą część globalnego rynku środków utwardzających. Substancje utwardzające na bazie żywicy epoksydowej pomagają w tworzeniu sieciowania wewnątrz danego układu, wpływając tym samym na utwardzenie, a co za tym idzie wzmocnienie ostatecznego produktu. Tego typu środki działają jako dodatki do danej formulacji wykorzystujące panujące w trakcie produkcji warunki otoczenia. Może to być zarówno temperatura, jak i wilgotność. Zapotrzebowanie na epoksydowe środki utwardzające, zwłaszcza te na bazie amin, stale zatem rośnie. Epoksydowe utwardzacze wykazują lepszą wydajność, trwałość i łatwość użycia, zależnie od produktu finalnego.
Warto też wiedzieć, że segment związany z odnawialną energią wiatrową (produkcja turbin wiatrowych) to dziś najszybciej rozwijające się zastosowanie na rynku środków utwardzających. Środki utwardzające są preferowanym dodatkiem przy produkcji łopatek do turbin wiatrowych. Główną przyczyną jest ich wysoka wytrzymałość na ściskanie i niewielka waga. Również wydajność zmęczeniowa substancji utwardzających skutecznie poprawia kompozytowe właściwości mechaniczne łopatek wirnika, zwiększając wydajność całej turbin wiatrowych.
Wraz z rozwojem technologii, producenci środków utwardzających wprowadzają na rynek coraz to nowsze i bardziej innowacyjne produkty i kompletne rozwiązania, które równocześnie pomagają producentom aktywnie działającym w branży wiatrowej. Przykładowo, amerykańska firma Hexion produkuje żywice epoksydowe do wlewania z włóknem węglowym, a następnie wytwarzania mocnych materiałów kompozytowych, które umożliwiają kontrolę rozkładu ciepła w materiale podczas wlewania (infuzji). Dodatkowo gwarantują wysoką temperaturę tzw. przejścia szklistego (tj. przejścia ze stanu ciekłego lub plastycznego w stan szklisty), co jest pomocne przy wytwarzaniu łopatek w turbinach wiatrowych.
Najważniejsze firmy na rynku środków utwardzających to m.in. Evonik Industries (Niemcy); Hexion Inc. (Stany Zjednoczone); Huntsman Corporation (Stany Zjednoczone); Cardolite Corporation (Stany Zjednoczone) oraz BASF (Niemcy).
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...