Data publikacji: 2019-03-07 / Autor: Anna Jarosik
Wśród chemicznych dodatków do baterii i akumulatorów znajdujemy m.in. tzw. dodatki przewodzące, porowate oraz zarodkujące, a dokładniej nanorurki węglowe, nanocząsteczki krzemu, itd. Jeśli chodzi o zastosowania to wyróżnia się m.in. akumulatory ołowiowo-kwasowe, niklowo-wodorkowe, litowo-jonowe, litowo-polimerowe.
W 2018 r. rynek chemicznych dodatków do baterii i akumulatorów wart był 1,2 mld dolarów i rosnąc ma do 2023 r. w tempie 9% rocznie. Wzrost ten napędzany ma być głownie przez baterie i akumulatory litowo-jonowe w zastosowaniach elektroniki użytkowej. Akumulatory litowo-jonowe są używane w wielu różnych aplikacjach elektroniki użytkowej, takich jak smartfony, tablety, laptopy, opaski fitness, zegarki inteligentne (smartwatch), zestawy słuchawkowe bluetooth, podręczne gry, itp. Powodem wykorzystywania jonów lity (Li) w tych urządzeniach jest fakt, iż są one zwarte, mają mały rozmiar, oferują wysoką pojemność energetyczną i mogą być łatwo dopasowane do urządzenia, które ma być zasilane. Z drugiej strony niedostatecznie rozwinięta infrastruktura wsparcia dla pojazdów elektrycznych i rygorystyczne kwestie bezpieczeństwa związane z akumulatorami hamują rozwój rynku dodatków do baterii.
Akumulatory ołowiowo-kwasowe to dziś największy odbiorca chemicznych dodatków do baterii i akumulatorów. Akumulatory ołowiowo-kwasowe cechują się, m.in. lepszą wydajnością elektrochemiczną, wysoką mocą i wydajnością, niskim samorozładowaniem oraz porównywalnie długim okresem trwałości. Zapotrzebowanie na akumulatory ołowiowo-kwasowe wzrasta wraz z rosnącymi innowacjami technologicznymi, zwłaszcza na rynku pojazdów elektrycznych.
Jednocześnie przewiduje się, że pojazdy elektryczne będą wiodącym rynkiem dla baterii i akumulatorów a co za tym idzie dla chemicznych dodatków do baterii i akumulatorów. Dwa główne typy pojazdów elektrycznych obejmują pojazdy całkowicie elektryczne (ang. all-electric vehicles, AEV) oraz pojazdy hybrydowe z napędem elektrycznym, tzw. hybrydy Plug-in (ang. plug-in hybrid electric vehicles, PHEV).
Ocenia się, że równocześnie będzie to najszybciej rosnący segment aplikacyjny dla akumulatorów litowo-jonowych, biorąc pod uwagę cały okres prognozy. Wynika to głównie z inicjatyw rządowych i regulacji związanych z troską o środowisko naturalne i rosnącą świadomością użytkowników, na temat czystych i zrównoważonych rozwiązań napędzających dostępne na rynku pojazdy.
Pod względem geograficznym to region Azji i Pacyfiku (APAC) jest największym rynkiem dla chemicznych dodatków do baterii. Dotyczy to przede wszystkim urządzeń przenośnych i zastosowań motoryzacyjnych.
Głównymi graczami na globalnym rynku chemicznych dodatków do baterii i akumulatorów są m.in. Cabot Corporation; 3M Company; Imerys; Orion Engineered Carbons; Hammond Group,; SGL Carbon; Borregaard; Hopax; Penox oraz Altana.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...