Data publikacji: 2018-11-06 / Autor: Anna Jarosik
Światowy rynek rur wykonanych na bazie polietylenu wysokiej gęstości wart jest 17,9 mld dolarów. Do końca 2025 r. wzrośnie on do kwoty 26,5 mld dolarów, czyli 5% w skali roku.
Rury z HDPE powstają ze stopniowanego surowca typu PE 63, PE 80, PE 100. Uważane są za jeden z najlepszych środków przesyłania i transportowania substancji chemicznych, wody i gazów. Są od sześciu do ośmiu razy lżejsze od rur wykonanych z konwencjonalnych materiałów, m.in. żeliwnych i ocynkowanych rur stalowych. Ponadto rury HDPE są odporne na korozję, co czyni je odpowiednimi do transportu wody oraz innych substancji wywołujących niszczenie struktury metalu.
Główną przyczyną wzrostu na rynku rur HDPE jest m.in. zapotrzebowanie na coraz efektywniejsze systemy nawadniania, zwłaszcza w rolnictwie. Jednocześnie szybka urbanizacja prowadzi do wzrostu zapotrzebowania na wodę, co także determinuje wzrost użycia rur HDPE. Innym czynnikiem kształtującym popyt jest dynamiczny rozwój infrastruktury związanej z odprowadzaniem ścieków.
Jeśli chodzi o typu polietylenu używanego do produkcji rur, to dominuje PE 63; PE 80 i PE 100, z czego to PE 63 rośnie najszybciej. Dzieje się tak z uwagi na zwiększone wykorzystanie rur PE 63 w transporcie wodnym, w rolnictwie oraz w procesie uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Mimo tego intensywnego wzrostu wciąż jednak to segment PE 100 pozostaje z największym udziałem - 75%.
W zależności od zastosowania, rynek jest podzielony na rury wykorzystywane w branży wydobywającej i przetwarzającej ropę naftową i gaz; rury wykorzystywane do nawadniania w rolnictwie; rury wodociągowe oraz kanalizacyjne. Szacuje się, że w okresie prognozy segment rur wodociągowych osiągnie najwyższy wskaźnik wzrostu CAGR, przekraczający 6%.
W kolejnych latach to Ameryka Północna odnotuje najwyższe tempo wzrostu dzięki dużej liczbie inwestycji w przemyśle chemicznym.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...