Data publikacji: 2018-07-04
Rynek materiałów izolacyjnych na bazie spienionych tworzyw sztucznych rośnie o 4,4% rocznie, wynika z danych agencji Freedonia Group.
Globalny rynek materiałów izolacyjnych na bazie spienionych tworzyw sztucznych, m.in. pian poliuretanowych (PUR) i poliizocyjanuratowych (PIR), skierowanych na rynek mieszkaniowy, wzrośnie w kolejnych pięciu latach do wielkości 236 tys. ton w zakresie użycia i wartości finansowej rzędu 1,1 mld dolarów. Oczekuje się, że spienione tworzywa sztuczne będą jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi w całej branży związanej z izolacjami budynków mieszkaniowych.
Zdolność tych materiałów do pełnego uszczelniania szczelin oraz innych nieszczelności to podstawowy czynnik napędzający popyt na tego typu rozwiązania. Najnowsze mierniki, jeśli chodzi o międzynarodowy kodeks ochrony energii (ang. International Energy Conservation Code, IECC), wymagają znacznej poprawy w zakresie zmniejszania nieszczelności powietrza, zarówno w budownictwie jedno-, jak i wielorodzinnym. Rosnące wykorzystanie ekologicznych technologii spieniania przynosi korzyści, jeśli chodzi o sprzedaż spienionych tworzyw sztucznych. Głównym czynnikiem ograniczającym wzrost rynku jest natomiast stosunkowo szybki poziom zużycia tworzyw spienionych, ale o znacznie niższej gęstości. Takie tworzywa znacząco obniżają średnie ceny rynkowe, zwłaszcza w porównaniu z rozwiązaniami o wysokiej gęstości. W ostatnich latach, ze względu na rosnące koszty surowcowe i zdolność spienionych tworzyw sztucznych o niskiej gęstości do spełniania wymagań przy znacznie mniejszych ilościach materiału, było to szczególnie widoczne.
W odpowiedzi na rosnącą popularność praktyk w zakresie budownictwa ekologicznego pojawiają się liczne zmiany produktowe i technologiczne. Przykładowo ostatnie aktualizacje w branży izolacyjnej obejmują m.in. produkcję przyjaznych dla środowiska spienionych tworzyw sztucznych, które bazują na soi. Innym rozwiązaniem są tworzywa sztuczne o strukturze zamknięto-komórkowej spieniane wodą.
Inne możliwości rozwoju spienionych tworzyw sztucznych wykorzystywanych na rynku mieszkaniowym obejmują strukturalne panele izolacyjne, które zyskują coraz większą popularność, również w budownictwie mieszkaniowym, a nie jak do tej pory w budynkach przemysłowych.
Przewiduje się również, że duże możliwości rozwoju rynku może przynieść zaostrzenie przepisów budowlanych oraz polityka efektywności energetycznej. Przepisy te zabronią do końca 2020 r. stosowania HFC 245fa, który jest powszechnie używanym środkiem porotwórczym w pianach PUR o strukturze zamknięto-komórkowej. Producenci już teraz zmuszeni są poszukiwać alternatywnych rozwiązań.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...