Data publikacji: 2018-11-29
W trakcie niedawnej The OXO Conference, zorganizowanej przez Grupę Azoty, Barbara Sesto, analityk agencji IHS Markit przedstawiła dane statystyczne na temat globalnego rynku plastyfikatorów.
Aktualnie wielkość światowego rynku plastyfikatorów w ujęciu wolumenowych to 7,6 mln ton. To zarówno produkcja, jak i konsumpcja przywoływanego produktu. Posiadane przez firmy nominalne moce produkcyjne są jednak znacznie większe i opiewają na 13,6 mln ton.
Pod względem wytwórczości plastyfikatorów dominują Chiny, na które przypada 38% wszystkich wprowadzonych na rynek w minionym roku plastyfikatorów. Dalsze miejsca w tej klasyfikacji zajmują pozostałe kraje Azji – 22%, Europa Zachodnia – 17%, Ameryka Północna – 11%. Z kolei pod względem zużycia plastyfikatorów prym wiodą także Chiny – 42%, wyprzedzając pozostałe kraje Azji – 19%, Europę Zachodnią – 14% i Amerykę Północną – 13%.
Siedmiu największych globalnych producentów posiada moce produkcyjne na poziomie 40% wszystkich dostępnych na świecie. Tę siódemkę tworzą takie firmy, jak UPC Group, ExxonMobil Chemical, BASF, Aekyung, Shandong QiluPlasticizer, Eastman Chemical, Nan YaPlastics.
Pod względem podziału na kategorie produktowe najczęściej stosowanym plastyfikatorem jest ftalan bis(2-etyloheksylu) (DEHP) z udziałem na poziomie ok. 34%, wyprzedzając plastyfikator DINP – 18% i DOTP – 15%. Wszystkie to plastyfikatory ftalanowe.
W przypadku plastyfikatora DEHP dominuje w ujęciu globalnym nadprodukcja, choć jest ona nierównomiernie rozłożona na poszczególne regiony świata. I tak w Chinach zainstalowane moce produkcyjne dla tego plastyfikatora to ok. 2,7 mln ton, podczas gdy zapotrzebowanie na niego to 1,5 mln ton. W pozostałych krajach azjatyckich produkcja może sięgnąć maksymalnie 1,2 mln ton, ale faktyczne zużycie to aktualnie ok. 500 tys. ton. Zupełnie inaczej jest w Europie i Ameryce Płn., gdzie wprawdzie moce produkcyjne są znacznie niższe i wynoszą ok. 250 tys. ton rocznie, ale zużycie plastyfikatorów DEHP nieznacznie przewyższa te wielkości. Nie zmienia to oczywiście faktu, że w przypadku danych dla całego świata mamy do czynienia z dużo wyższymi mocami produkcyjnymi dla DEHP niż jego faktyczną konsumpcją.
W odniesieniu natomiast do plastyfikatora DINP także notujemy nadprodukcję, przy czym np. w Chinach jednostki produkcyjne pracują jedynie na 30-40% swojej wydajności, bo większa obłożenie nie jest potrzebne, biorąc pod uwagę relacje na linii podaż – popyt. W Europie te proporcje są już łagodniejsze i przy nominalnych zdolnościach wytwórczych rzędu 600 tys. ton zużycie dochodzi do prawie 500 tys. ton.
Z kolei w przypadku plastyfikatorów DOTP maksymalna produkcja w Chinach może wynieść ok. 850 tys. ton rocznie, podczas gdy aktualne zapotrzebowanie to ok. 520 tys. ton. W Europie natomiast popyt na plastyfikator DOTP sięga ok. 270 tys. ton, a produkcja może dojść co najwyżej do 230 tys. ton.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...