Data publikacji: 2011-06-06
Kilkuset klientów wzięło pod koniec maja br. udział w testach odzieży ochronnej w specjalnie sprowadzonym do Polski Laboratorium DuPont™ Thermo-Man®, zorganizowanych w Centrum Szkoleniowym DuPont w podwarszawskich Broniszach.
Udział w testach daje możliwość obserwacji różnic w jakości materiałów używanych przez pracowników, którzy mogą być narażeni na działanie otwartego płomienia czy łuku elektrycznego.
- Tak duże zainteresowanie naszymi testami w Polsce potwierdziło wzrost świadomości pracodawców, którzy chcą chronić życie i zdrowie swoich pracowników. Jestem przekonany, że zdobycie wiedzy w zakresie skuteczności odzieży ochronnej używanej na co dzień przez tysiące ludzi jest bardzo cenne i będzie miało wpływ na bezpieczeństwo wykonywanej przez nich pracy – powiedział Andrzej Pałka z działu DuPont Protection Technologies.
Przeprowadzane testy dowodzą skuteczności odzieży z materiału Nomex®, która zapewnia najwyższy z możliwych poziom ochrony przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów ich użytkowania. - Spodziewamy się wzrostu sprzedaży odzieży bazującej na włóknie Nomex® - dodał Pałka.
Thermo-Man® firmy DuPont to manekin o rozmiarach człowieka wyposażony w 122 czujniki pomiaru temperatury rozmieszczone równomiernie na jego powierzchni. Manekin ubrany w testowaną odzież jest poddawany działaniu płomieni. Temperatura podczas testu dochodzi do 1000°C. Thermo-Man® pozwala na precyzyjne badanie właściwości ochronnych odzieży.
DuPont™ Thermo-Man® bada wzrost temperatury na powierzchni manekina, podczas gdy program komputerowy oblicza:
• przewidywany stopień oparzeń 2 i 3-go stopnia w podobnych warunkach
• miejsca oparzeń
• rozwój oparzeń w czasie oraz szanse na przeżycie wypadku w zależności od wieku.
System testowania Thermo-Man® został opracowany pod koniec lat 70. ubiegłego wieku we współpracy z siłami powietrznymi Stanów Zjednoczonych. Początkowo celem była pomoc w opracowywaniu odzieży ochronnej noszonej przez pilotów, która miała zabezpieczać przed paliwem płonącym w kokpicie. Dziś Thermo-Man® jest jedynym mobilnym laboratorium testowym do oceny właściwości ochronnych odzieży dla strażaków, pracowników przemysłowych, wojska i funkcjonariuszy policji w warunkach przypominających prawdziwy wybuch ognia, w których temperatury mogą osiągać temperaturę roztopionej lawy.
Od pierwszego europejskiego badania w Meyrin w Szwajcarii, które przeprowadzono w roku 1989, Thermo-Man® uczestniczył w ponad 8 tys. testów (co daje szacunkową średnią około jednego testu dziennie) i przebył trasę równą obwodowi Ziemi.
Thermo-Man® wyznacza standardy dla wszystkich rodzajów odzieży chroniącej przed ogniem. Laboratorium bada odzież pod kątem europejskiego standardu ISO 13506 oraz amerykańskich standardów ASTM F1930. Obecnie firma DuPont odgrywa kluczową rolę w opracowaniu aktualizacji obu tych norm, którym będą podlegały wszystkie testy na manekinach.
Nomex® to niepalne włókno produkowane przez firmę DuPont, które nie topi się oraz nie podtrzymuje palenia. Właściwości ochronne materiału Nomex® wynikają z jego struktury molekularnej (nie są następstwem obróbki chemicznej zmniejszającej palność). Oznacza to, że Nomex® nie traci swoich właściwości ochronnych pod wpływem prania oraz intensywnego użytkowania odzieży.
Ubrania ochronne produkowane z włókna Nomex® chronią pracowników narażonych na skutki działania łuku elektrycznego, wybuchu substancji łatwopalnych, pożaru lub wyładowania elektrostatycznego.
Dzieje się tak, ponieważ włókno Nomex® ulega karbonizacji, by ochronić człowieka. Wystawione na działanie ekstremalnych temperatur, zmienia swoje właściwości fizyczne, zapobiegając przenikaniu ciepła i dodając kilka cennych sekund na ucieczkę. Włókno Nomex® zwiększa swoją objętość pod wpływem wysokiej temperatury, tworząc barierę ochronną pomiędzy źródłem ciepła a skórą. Ponadto, ta bariera pozostaje elastyczna dopóki nie ostygnie, co ułatwia poruszanie się.
Odzież z materiału Nomex® nie krępuje ruchów pracownika. Jest do 40% lżejsza niż odzież bawełniana z wykończeniem trudnopalnym. Tkaniny produkowane z włókna Nomex® odprowadzają wilgoć z powierzchni ciała na zewnątrz i przepuszczają powietrze (zgodnie z normą ISO 9237) i są z powodzeniem używane między innymi w elektrowniach, zakładach energetycznych i gazowniczych, w przemyśle petrochemicznym oraz chemicznym.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...