Data publikacji: 2013-11-22
Duże zmiany na światowym rynku PVB. Koncern DuPont sprzedał japońskiej firmie Kuraray swoją jednostkę biznesową odpowiedzialną za produkcję poliwinylbutyralu.
Poliwinylbutyral (PVB) to najczęściej stosowany materiał organiczny przeznaczony do produkcji szkieł warstwowych. Służy do wytwarzania układów warstwowych szklanoorganicznych o różnych zastosowaniach praktycznych w architekturze, budownictwie i motoryzacji. Stanowi przykład amorficznego termoplastu i polimeru winylowego należącego do polioctanów winylu.
Do tej pory DuPont znajdował się w pierwszej trójce największych światowych producentów tego tworzywa. Teraz jednak za 543 mln dolarów sprzedał biznes przedsiębiorstwu Kuraray. Umowa zostanie przypieczętowana w pierwszym kwartale 2014 r.
Wchodząca w skład DuPont jednostka, oprócz wytwarzania PVB, specjalizuje się także w produkcji arkuszy monomerowych dla tzw. bezpiecznego szkła, monomerów octanu winylu oraz poli(alkoholi winylowych) (PVA). W 2012 r. wygenerowała sprzedaż na poziomie 500 mln dolarów. Dysponuje sześcioma instalacjami produkcyjnymi w Europie, Azji i Ameryce Północnej.
- Nasza firma była rynkowym pionierem, jeśli chodzi o upowszechnienie przemysłowego zastosowania PVA, stąd taka transakcja ma dla nas wielkie znaczenie i wzmacnia nasz potencjał również w odniesieniu do PVB – powiedział Keiji Murakami, prezes Kuraray.
Japończycy w efekcie przeprowadzonej akwizycji rozbudują swoje moce produkcyjne w kontekście PVB do poziomu 80 tys. ton rocznie. To znaczący przyrost, bo w tej chwili produkują 39 tys. ton tworzywa, m.in. w niemieckim Frankfurcie. Tym samym firma stanie się drugim największym na świecie producentem PVB. Liderem pozostaje koncern Eastman, który może się pochwalić roczną produkcją rzędu 91 tys. ton. Jest ona realizowana w Stanach Zjednoczonych i Belgii. Trzecie miejsce na rynku zajmuje japońska firma Sekisui (57 tys. ton rocznie i zakłady ulokowane w Japonii oraz Holandii).
Prognozy dla PVB wskazują, że rynek dla tego materiału będzie do 2017 r. wzrastał w tempie 4,5% rocznie.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...