Data publikacji: 2015-09-29
Ministerstwo Gospodarki ogłosiło listę siedmiu klastrów, które zyskały status Krajowego Klastra Kluczowego. Jeden z wyróżnionych klastrów reprezentuje branżę chemiczną. To Zachodniopomorski Klaster Chemiczny „Zielona Chemia”.
Nadanie tytułu Krajowego Klastra Kluczowego oznacza przyznanie środków na ekspansję międzynarodową i łatwiejsze staranie się o fundusze unijne dla zrzeszonych w klastrze firm. Jak tłumaczy resort, chodzi o klastry o istotnym znaczeniu dla gospodarki kraju i wysokiej konkurencyjności międzynarodowej. Siódemka laureatów wyłoniona została w drodze konkursu prowadzonego przez MG we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i w oparciu o kryteria dotyczące masy krytycznej, potencjału rozwojowego i innowacyjnego, dotychczasowej i planowanej współpracy oraz doświadczenia i potencjału koordynatora.
Klastry Kluczowe wystartują w przygotowanym tylko dla nich konkursie Ministerstwa Gospodarki, w którym do podziału będą 42 mln zł. Środki te, w formie dofinansowania na poziomie 50-80% wykorzystać będzie można na ekspansję zagraniczną, czyli dostęp do zagranicznej infrastruktury badawczo-rozwojowej, doradztwo w tym zakresie, udział w targach i misjach gospodarczych, promocję poza granicami kraju. O fundusze ubiegać się będę same klastry lub za ich pośrednictwem zrzeszone w nich firmy.
- Firmy i instytucje zrzeszone w Klastrze Zielona Chemia będą dostawały dodatkowe punkty w konkursach w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój. Warunek jest jeden: muszą należeć do takiego klastra od co najmniej sześciu miesięcy. To oznacza dla nich preferencje w staraniu się o środki unijne. Dla Zielonej Chemii zrzeszającej ponad 50 firm, jednostek naukowych i instytucji, w większości z województwa zachodniopomorskiego, znalezienie się w elitarnym gronie Krajowych Klastrów Kluczowych ułatwi nawiązywanie kontaktów z partnerami z branży chemicznej, ochrony środowiska i energii odnawialnej w kraju i zagranicą. Zarząd klastra liczy też na działania promujące Klastry Kluczowe ze strony Ministerstwa Gospodarki - wyjaśnia Jaśmina Solecka, członek zarządu Klastra Zielona Chemia.
Status Krajowego Klastra Kluczowego nadawany jest na trzy lata. Oprócz Zachodniopomorskiego Klastra Chemicznego „Zielona Chemia” zwycięzcami konkursu zostały: Klaster Dolina Lotnicza z Rzeszowa, dwa klastry informatyczne: Mazowiecki Klaster ICT oraz Klaster Interizon z Pomorza, Klaster Obróbki Metali i Wschodni Klaster Budowlany (obydwa z Białegostoku) oraz Polski Klaster Aluminium z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.
Zachodniopomorski Klaster Chemiczny „Zielona Chemia” skupia ponad 50 członków: firm z branży chemicznej, jednostek naukowych specjalizujących się w chemii i w dyscyplinach pokrewnych, firm i instytucji zajmujących się transferem technologii i finansami, a także samorządów. Do Klastra należą zarówno firmy koncentrujące się na rynku regionalnym, ale też spółki giełdowe (Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police, Synthos). Świat nauki reprezentują Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie i Politechnika Koszalińska.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...