Data publikacji: 2016-02-01
Główną barierą dla rozwoju biotechnologii w Polsce jest dostęp do kapitału. Spółki biotechnologiczne uważają również, że proces pozyskiwania finansowania jest zbyt skomplikowany.
Firma doradcza Deloitte opublikowała wyniki swojego badania „Biotechnologia w Polsce. Branżowy punkt widzenia”. Okazuje się, że największym czynnikiem ryzyka dla działalności branży biotechnologicznej w Polsce jest, w ocenie 60% ankietowanych przedstawicieli firm z tego sektora, dostęp do finansowania, w tym do środków publicznych i unijnych. Jednocześnie według 40% badanych warunki do prowadzenia biznesu w tym segmencie w ciągu najbliższych 12 miesięcy poprawią się. Z kolei za najbardziej popularne i realistyczne, jeśli chodzi o sposób komercjalizacji technologii opracowanych przez firmę biotechnologiczną uznaje się umowę licencyjną z dużą spółką.
Deloitte informuje, że prawie 29% przedstawicieli spółek biotechnologicznych ocenia warunki gospodarcze dla funkcjonowania w naszym kraju jako „dobre” albo „bardzo dobre”. Tyle samo respondentów uważa jednak, że są one słabe. Z kolei 38,1% ankietowanych spodziewa się poprawy warunków w perspektywie najbliższego roku.
- Problem dostępu do środków pieniężnych jest największą barierą w rozwoju branży biotechnologicznej. Dostęp do kapitału był najczęściej wymienianym czynnikiem ryzyka rynkowego. Na drugim miejscu wymieniano w tym kontekście regulacje prawne, w tym te dotyczące przepisów podatkowych. O tym problemie wspomniało 14,6% respondentów – wyjaśnia Oliver Murphy, partner, lider ds. Sektora Farmaceutycznego i Opieki Zdrowotnej w Deloitte.
W ocenie dwóch trzecich ankietowanych proces pozyskiwania finansowania w sektorze biotechnologii można ocenić jako skomplikowany. Oczekiwania ankietowanych dotyczące finansowania kapitałowego koncentrują się na polskich i zagranicznych funduszach private equity i venture capital, które wskazuje w sumie 71,4% respondentów. Prawie jedna czwarta badanych wymienia plany wprowadzenia spółki na GPW lub do alternatywnego systemu obrotu na rynku NewConnect. Według 40% ankietowanych dostęp do finansowania publicznego, w tym pochodzącego ze środków unijnych, jest w sektorze biotechnologii umiarkowany. Jedynie 5% z nich ocenia dostęp jako łatwy.
Zdecydowana większość ankietowanych (71%) uznaje obowiązujące w Polsce przepisy prawa za umiarkowanie korzystne dla firm z branży biotechnologicznej. 61,9% nie spodziewa się zmian prawnych w ciągu nadchodzącego roku. Jedynie 28,6% badanych oczekuje zmian na lepsze. Ponad połowa badanych (52,4%) uważa, ze obowiązujące przepisy podatkowe są umiarkowanie korzystne dla firm z branży biotechnologicznej. Nieco więcej (57,9%) jest zdania, że system mieszany, łączący dotacje na badania i rozwój oraz ulgi podatkowe miałby największy wpływ na zwiększenie budżetu na działalność naukowo-badawczą w ich firmach.
Badanie Deloitte obejmowało również pytanie o sposoby komercjalizacji technologii, nad którymi pracują firmy biotechnologiczne.
Zdaniem 38,1%, najprostszą metodą komercjalizacji jest umowa licencyjna z dużą firmą, a 33,3% respondentów wybrało sprzedaż technologii lub produktu. Ponad połowa badanych przedsiębiorstw, realizując projekty badawcze, współpracuje ze stronami trzecimi w ramach idei Open Innovation. Działające w naszym kraju przedsiębiorstwa biotechnologiczne współpracują z uczelniami wyższymi i instytutami badawczymi, ale aż 63,2% z nich uznaje te kontakty za umiarkowanie satysfakcjonujące, a 31,6% ocenia je negatywnie.
Czy firmy biotechnologiczne mają problem z wykwalifikowanymi kadrami?
Niemal połowa ankietowanych (47,6%) umiarkowanie dobrze ocenia dostęp do zasobów ludzkich. Jednocześnie zdaniem większości respondentów problemem nie jest brak umiejętności menedżerów - aż 84,2% jest zdania, że firmy zatrudniają kadrę zarządzającą, która jest w stanie zapewnić spółce sukces komercyjny.
- Branża biotechnologiczna jest jedną z tych, które są w stanie przekształcić polską gospodarkę w gospodarkę opartą na wiedzy. Nasze badanie pokazało jednak obszary, które wymagają jeszcze dużych nakładów pracy i kapitału. Konieczne jest położenie nacisku na wykorzystanie funduszy unijnych oraz efektywną współpracę pomiędzy podmiotami publicznymi a prywatnymi – podsumowuje Magdalena Burnat Mikosz, partner zarządzająca zespołami Innovation Consulting i RDGI w Deloitte Polska.
Do badania zostało zaproszonych 86 firm działających na polskim rynku biotechnologicznym. Prawie połowa z nich zatrudnia do 30 osób, a po 26,3% odpowiednio od 31 do 100 osób i powyżej 100 pracowników.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...