Data publikacji: 2016-05-06
W trakcie pierwszej edycji Światowego Kongresu Bezpieczeństwa Chemicznego, który odbył się w Kielcach przyjęto Deklarację na temat rozwoju współpracy międzynarodowej w celu umacniania bezpieczeństwa chemicznego oraz rozwoju kultury bezpieczeństwa chemicznego.
Deklaracja jest pierwszym dokumentem, który łączy bezpieczeństwo procesowe i ekologiczne z przeciwdziałaniem wykorzystywania chemii w celach zabronionych. Podkreśla również potrzebę rozwoju globalnej kultury bezpieczeństwa chemicznego.
W dokumencie napisano, iż znaczenie przemysłu chemicznego i działalności chemicznej rośnie na całym świecie. Bezpieczeństwo chemiczne – w tym bezpieczeństwo rozwoju, produkcji, infrastruktury i pełnego łańcucha dostaw – staje się coraz ważniejszym tematem dla rządów, przemysłu chemicznego i użytkowników chemii. Z kolei promowanie kultury bezpieczeństwa chemicznego zagwarantować ma, że krajowe rozwiązania dotyczące zarządzania chemią spełnią swoje zadania dotyczące bezpiecznego postępowania z chemikaliami i zapobiegną użyciu niebezpiecznych substancji niezgodnie z ich przeznaczeniem. Sygnatariusze zwrócili się do rządów, organów decyzyjnych, przemysłu, środowisk akademickich oraz organizacji pozarządowych i mediów o pełne zaangażowania w umacnianie kultury bezpieczeństwa chemicznego.
Deklaracja zawiera zapis, iż kompleksowe podejście do umacniania bezpieczeństwa chemicznego nie może koncentrować się jedynie na obiektach chemicznych. Powinno zaś obejmować wprowadzenie i rozwój kultury bezpieczeństwa chemicznego wśród wszystkich interesariuszy, czyli rządów i organów państwowych, przemysłu, stowarzyszeń chemicznych, laboratoriów, organizacji zaangażowanych w bezpieczeństwo chemiczne i pokojowe użycie chemii oraz społeczeństwa obywatelskiego, w tym środowisk akademickich, organizacji pozarządowych, niezależnych ekspertów i mediów.
Twórcy deklaracji wzywają do tego, iż rygorystyczne środki powinny być wdrażane w całym łańcuchu produkcji, infrastruktury, transportu, przechowywania, użytkowania, utylizacji chemikaliów, w celu umocnienia skutecznych barier przeciwko niewłaściwemu użytkowaniu substancji i materiałów chemicznych. Z kolei państwowe, międzynarodowe i przemysłowe inicjatywy powinny być wspierane przez wszystkich interesariuszy, tak by umacniać bezpieczeństwo chemiczne na wszystkich poziomach i we wszystkich dziedzinach i sferach związanych z chemią.
W przyjętym w Kielcach dokumencie forsowane jest przekonanie, iż wspieranie bezpieczeństwa chemicznego musi odbywać się poprzez wprowadzanie tego tematu do polityki krajowej; poprawienie skuteczności w budowaniu potencjału i wymianie informacji dotyczących najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa chemicznego; promowanie i wdrażanie wyników prac badawczych w ocenie oddziaływania na środowisko i zdrowie publiczne oraz poprzez tworzenie programów w celu zwiększania świadomości społeczeństwa oraz decydentów z zakresu bezpieczeństwa chemicznego.
Wskazano ponadto na potrzebę poszukiwania kompleksowego i spójnego podejścia w ramach wszystkich istniejących traktatów oraz porozumień (w tym Konwencji o Broni Chemicznej, Konwencji bazylejskiej, Konwencji Minamata, Konwencji rotterdamskiej, Konwencji sztokholmskiej) w celu budowania potencjału na rzecz rozwoju bezpieczeństwa chemicznego we wszystkich sferach związanych z chemikaliami i odpadami.
Sygnatariusze nawołują też do podejmowania konkretnych działań na rzecz rozwoju kultury bezpieczeństwa chemicznego. W tym kontekście zauważono, że „kultura bezpieczeństwa nie jest już ograniczona do poziomu obiektu czy nawet przemysłu. Stale rozwijające się i w coraz większym stopniu podatne na zagrożenia łańcuchy zaopatrzenia, z mnogością graczy zależnych od siebie, tworzą dużo większe obszary dla wdrażania bezpieczeństwa chemicznego, co wymaga praktykowania kultury w całym cyklu życia chemikaliów”.
Światowy Kongres Bezpieczeństwa Chemicznego odbył się z inicjatywy Międzynarodowego Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCSS). Oprócz przedstawicieli tej organizacji deklarację podpisali także delegacje m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Chin, Egiptu, Ukrainy, Kenii, Arabii Saudyjskiej, Iranu, Korei Południowej, Norwegii i Republiki Południowej Afryki.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...