Data publikacji: 2010-04-16
14 kwietnia odbyła się trzecia debata Okrągły stół rolniczy – biopaliwa, zorganizowana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W spotkaniu udział wzięły 53 osoby: przedstawiciele resortów gospodarki, finansów, skarbu państwa, środowiska, Urzędu Regulacji Energetyki, Agencji Rynku Rolnego, branży paliwowej, wytwórcy biokomponentów, organizacje zrzeszających rolników, producenci biokomponentów oraz biopaliw.
W trakcie spotkania dokonano oceny funkcjonowania krajowego rynku biokomponentów i biopaliw w ostatnich latach oraz dyskutowano nad wypracowaniem, akceptowanych przez wszystkie zainteresowane strony, sposobów realizacji decyzji Rady Ministrów przyjętej 26 stycznia br. wraz z dokumentem „Kompleksowa informacja na temat realizacji Wieloletniego programu promocji biopaliw lub innych paliw odnawialnych na lata 2008-2010”.Wprowadzeniem do dyskusji były propozycje zmian w „Wieloletnim programie…” oraz przepisach prawa, przesłane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z zaproszeniem do udziału w debacie oraz inne informacje i materiały przekazane przez resort uczestnikom spotkania. Swoje propozycje przekazał również Minister Środowiska, Prezes Agencji Rynku Rolnego oraz Krajowa Izba Biopaliw i Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.
W trakcie spotkania Podsekretarz Stanu Artur Ławniczak wyraził zaniepokojenie sytuacją na rynku biopaliw i biokomponentów oraz podkreślił, że dotychczasowy etap realizacji „Wieloletniego programu..” nie przynosi oczekiwanych efektów społecznych i gospodarczych. Poinformował, że po długiej dyskusji, w styczniu 2010 r., Rada Ministrów zaakceptowała Kompleksową informację na temat realizacji Wieloletniego programu promocji biopaliw lub innych paliw odnawialnych na lata 2008-2014, wraz z zaleceniem, aby koordynator programu we współpracy z organami i jednostkami wymienionymi w „Wieloletnim programie…” przedstawili ewentualne propozycje zmian w programie oraz przepisach prawa. Poinformował uczestników debaty, że intencją ministra i kierownictwa resortu jest wypracowanie najlepszych z możliwych propozycji zmian tego programu i przepisów prawa.
W trakcie dyskusji omawiano propozycję utrzymania dotychczasowych mechanizmów wsparcia biokomponentów: corocznego określania na rok następny ogólnej kwoty wsparcia rynku biopaliw oraz kierunków jej rozdysponowania na ulgi w podatku akcyzowym, pomoc de minimis dla wytwórców i producentów, rozszerzenie ulg w podatku dochodowym od osób prawnych, rekompensatę utraty części wpływów z opłat za parkowanie, wsparcie zakupu pojazdów przystosowanych do spalania biopaliw oraz utworzenia i wdrażania systemu monitorowania, wytwarzania i wprowadzania na rynek biokomponentów i biopaliw.
Podsekretarz stanu Artur Ławniczak podkreślił, że zmiany te są niezbędne dla celów poprawy obecnej sytuacji producentów biokomponentów i biopaliw, jak również skutecznego wypełniania zobowiązań wobec Unii Europejskiej w zakresie kryteriów zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do biopaliw i biopłynów.
Poinformował, że przedstawiciele resortu rolnictwa w najbliższym czasie przeprowadzą robocze konsultacje zarówno z zainteresowanymi resortami i organizacjami, jak też będą aktywnie uczestniczyć w pracach roboczych zespołów rozpatrujących poszczególne zagadnienia. Wiceminister wyraził zadowolenie z deklaracji ścisłej współpracy złożonej przez przedstawiciela Ministra Gospodarki – koordynującego to zagadnienie. Prace nad propozycjami zmian w „Wieloletnim programie…” powinny być skorelowane ze zmianami w przepisach prawa. Wyraził również przekonanie, że wypracowane propozycje zmian winny być przedstawione Radzie Ministrów w ciągu najbliższych tygodni.
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...