Data publikacji: 2016-03-31
Europejska Agencja Chemikaliów z siedzibą w Helsinkach przedstawiła program prac na 2016 r. Organizacja ma obowiązek działania na rzecz bezpiecznego stosowania chemikaliów i wdrażania ustawodawstwa UE w zakresie substancji chemicznych.
Rolą ECHA jest pomaganie przedsiębiorstwom w przestrzeganiu ustawodawstwa, propagowanie bezpiecznego stosowania chemikaliów, przekazywanie informacji na temat chemikaliów i zajmowanie się chemikaliami wzbudzającymi obawy. W 2016 r. priorytety Agencji obejmują cztery cele strategiczne.
Cel 1 - Maksymalne zwiększenie dostępności wysokiej jakości informacji w celu zapewnienia bezpiecznej produkcji i bezpiecznego stosowania chemikaliów
Obecny rok jest kluczowym w kontekście przygotowania do ostatniego terminu rejestracji określonego w rozporządzeniu REACH. Do 2018 r. przedsiębiorstwa produkujące lub importujące chemikalia w ilości co najmniej 1 tony rocznie muszą zarejestrować swoje substancje. Wiele z nich to małe i średnie firmy.
W celu pomocy im w przygotowywaniu rejestracji, ECHA opracuje nową generację narzędzi informatycznych do sporządzania i składania dokumentacji. Dalsze wsparcie przeznaczone dla MŚP będzie udzielane poprzez praktyczne wskazówki, wytyczne i sieć krajowych centrów informacyjnych. Dzięki temu ECHA chce, aby nowi rejestrujący, już przed końcem tego roku, zaczęli składać dokumenty w ramach terminu określonego na 2018 r.
Agencja informuje ponadto, że wraz z partnerami branżowymi opracowała inne narzędzia wsparcia i szablony przeznaczone dla dalszych użytkowników substancji chemicznych i dla podmiotów rejestrujących. Mają one służyć przekazywaniu informacji na temat użycia substancji i warunków stosowania w łańcuchu dostaw.
W celu poprawy bezpieczeństwa chemikaliów ECHA sprawdza też dokumentacje rejestracyjne pod kątem ich zgodności z przepisami. Skupia się na substancjach, które mają największy wpływ na zdrowie ludzi i środowisko. Jednocześnie zachęca przedsiębiorstwa do ulepszania i aktualizowania ich dokumentacji rejestracyjnych. Ocenia również wszystkie wnioski dotyczące badań substancji prowadzonych na zwierzętach kręgowych.
Do 1 czerwca 2016 r. ECHA zakończy rozpatrywanie wszystkich wniosków dotyczących badania złożonych w terminie rejestracji przypadającym w 2013 r.
Cel 2 - Mobilizowanie organów do inteligentnego wykorzystywania informacji w celu identyfikowania i rozwiązywania problemów z chemikaliami wzbudzającymi obawy
ECHA i władze państw członkowskich monitorują bazy danych i wyszukują potencjalnie niebezpieczne chemikalia. Podejmują decyzje o właściwym instrumencie oceny (sprawdzenie zgodności z przepisami lub ocena substancji) bądź środkach zarządzania ryzykiem (ograniczenia, zezwolenia lub zharmonizowana klasyfikacji i oznakowanie) w celu radzenia sobie z problemami. Oczekuje się, że w 2016 r. o wiele więcej substancji będzie objęte tymi środkami.
ECHA przewiduje ponadto, że jeszcze w tym roku złożonych zostanie wiele wniosków o udzielenie zezwolenia na stosowanie niebezpiecznych substancji chemicznych. Przed przygotowaniem opinii na temat udzielenia zezwolenia Agencja chce gromadzić informacje o alternatywnych, bezpieczniejszych substancjach lub technikach.
Cel 3 - Podejmowanie wyzwań naukowych poprzez pełnienie funkcji ośrodka wspierającego budowanie naukowych i regulacyjnych zdolności państw członkowskich, instytucji europejskich i innych podmiotów
ECHA zapewnia, iż rozwija swoje możliwości naukowe zgodnie z własną regulacyjną strategią naukową. W 2016 r. obejmuje ona m.in. ramy przekrojowej oceny dotyczącej działań środowiskowych; prace w zakresie regulacyjnego dopuszczania nowych metod badania służące unikaniu badań na zwierzętach; oraz poprawę jakości danych dotyczących nanomateriałów w dokumentacjach rejestracyjnych.
Szacunkowe wielkości na 2016 r.
Maksymalne zwiększenie dostępności wysokiej jakości danych:
Cel 4 - Realizacja aktualnych i nowych zadań ustawodawczych w sposób sprawny i skuteczny przy jednoczesnym dostosowaniu się do przyszłych ograniczeń zasobów
ECHA przekonuje, iż tworzy swoje systemy informatyczne z zamiarem wpierania przedsiębiorstw oraz w celu usprawnienia swoich wewnętrznych procesów administracyjnych. Jednocześnie Agencja przyznaje, iż wspiera państwa członkowskie w prowadzonych przez nie pracach w ramach programu przeglądu substancji czynnych zgodnie z rozporządzeniem w sprawie produktów biobójczych oraz w sporządzaniu stosownych opinii przez Komitet ds. Produktów Biobójczych. Organizacja dążyć ma do wypracowania skutecznego modelu zarządzania zezwoleniami na czynne biobójcze substancje i produkty. W 2016 r. ukończy również opracowanie wytycznych dla przemysłu.
Co więcej ECHA opracowuje drugie pięcioletnie sprawozdanie dotyczące funkcjonowania rozporządzeń REACH i CLP. Będzie się ono skupiało na możliwych sposobach osiągnięcia większej efektywności i skuteczności ustawodawstwa w przyszłości.
Osobnym celem aktywności Europejskiej Agencji Chemikaliów jest czuwanie nad kwestią alternatywy dla badań prowadzonych na zwierzętach.
W tym zakresie ECHA promuje alternatywne metody badań i chce, by badania na zwierzętach były stosowane w przemyśle jedynie jako ostateczność. W ramach tego postulatu uwzględnia się m.in. udzielanie porad w zakresie nowych metod badań i oceny, które można stosować w okresie rejestracji z terminem w 2018 r. oraz aktualizację wytycznych o rozwiązania alternatywne dla badań na zwierzętach. W grę wchodzi również analizowanie wszystkich propozycji dotyczących badań ujętych w dokumentacjach rejestracyjnych, tak aby zagwarantować, że tworzone informacje są dostosowane do rzeczywistych potrzeb informacyjnych i że unika się niepotrzebnych badań na zwierzętach.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...