Data publikacji: 2018-11-15
Jan Brachmann, prezes zarządu spółki Seifert Polska jest przekonany, że przyszłość logistyki to coraz większa cyfryzacja. Efekty takiej transformacji będą odczuwać wszyscy partnerzy, z którymi ta branża współpracuje.
W ocenie prezesa Seifert Polska, logistyka w znaczącym stopniu wyznacza horyzonty rozwojowe poszczególnych obszarów gospodarki. Ze względu na swoją specyfikę sektor towarów niebezpiecznych łączy z wyselekcjonowanym operatorem logistycznym specyficzny rodzaj „chemii”. Automatyzacja, informatyzacja, wszystko to, co określamy wspólnym mianem „cyfryzacji” odegra kluczową rolę w rozwoju logistyki, zarówno w ramach transportu, jak i procesów magazynowania.
- W Grupie Seifert konsekwentnie wdrażamy ciekawe projekty związane z cyfryzacją. Magazyny przyszłości to strategia zakładająca ich cały szereg.
Po pierwsze, drony inwentaryzacyjne. Generalnie inwentaryzacja jako taka jest procesem monotonnym i wymagającym. Tradycyjnie, polega na mozolnym skanowaniu kodów kreskowych z wykorzystaniem wózków widłowych i zwyżek, umożliwiających skany opakowań stojących na regałach wysokiego składowania. Wymaga ich przestawiania, wspinaczki na kilka metrów do góry, zejścia w dół, i tak po wielokroć. Bywa, że cały towar na czas inwentaryzacji musi być zdejmowany z regałów. W XXI w. można jednak dalece usprawnić ten mechanizm przy pomocy dronów. W Seifert Logistics trwają właśnie ich testy. Według wstępnych analiz, w jeden dzień samodzielny dron jest w stanie wykonać zadania grupy osób, której przeciętnie tożsama praca zajmuje cały weekend.
Dron przelatuje wzdłuż regałów, szybko skanuje umieszczone tam kody, wprowadzając zgromadzone informacje bezpośrednio w arkusze spisu inwentaryzacyjnego, tworząc w ten sposób jednocześnie layout magazynu. Dzięki zastosowaniu dronów Seifert Group dąży do zminimalizowania nieuchronnego wysiłku fizycznego, który obecnie ciąży na zasobach ludzkich. Wynikiem wykorzystania dronów inwentaryzujących będą oszczędności, bezpośrednio podwyższające atrakcyjność i konkurencyjność oferty firmy.
Po drugie, ProGlove. Seifert Logistics Group testuje zastosowanie rewolucyjnej rękawicy do komisjonowania wraz z prototypem wyświetlacza na przedramię. Pilotaż ma na celu przetestowanie obu komponentów w realnej pracy, w ramach sekwencjonowania, jako sposobu na poznanie zalet w zakresie ergonomii urządzenia i wzrostu efektywności pracy.
Po trzecie, Truck Call App. Testowaną przez nas aplikację instaluje się na tablecie stanowiska dyspozytorskiego, na smartfonach przemysłowych oraz wózkach. Testy Truck Call App badają możliwości cyfrowego przydzielania zleceń przejazdom, które do tej pory manualnie komunikowano operatorom wózków oraz uproszczenia i przyspieszenia w ten sposób komunikacji między stanowiskiem dyspozytorskim a kierowcą. Grupa Seifert dostrzegła ponadto ogromny potencjał start-upów. Firma nawiązała właśnie strategiczną współpracę z młodym monachijskim przedsiębiorstwem, które tworzy i rozwija mobilne roboty stanowiące docelowo podstawowy element logistyki wewnątrzzakładowej, sterowane percepcją. Za ich pomocą możliwe będzie np. zautomatyzowanie komisjonowania pojemników KLT do zaopatrzenia produkcji. Współpraca ta daje szansę na osiągnięcie znaczącej przewagi na rynku logistycznym. Jest dla nas też jasne, że procesy cyfryzacji muszą zachodzić w reintegracji z czynnikiem ludzkim – opowiada w rozmowie z „Chemia i Biznes” Jan Brachmann.
Dodaje on także, iż według raportu Randstad Employer Brand Research 2017, polscy pracownicy są gotowi elastycznie dopasować się do zachodzących zmian. Postrzegają automatyzację jako ułatwienie i podniesienie jakości pracy oraz jako wyzwanie, które pozwoli stawiać na rozwój kwalifikacji własnych.
- Nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć, w jakim stopniu automatyzacja zdominuje rynek transportowy czy magazynowy. Jesteśmy jednak świadomi zmian, które pojawią się w najbliższych latach. Staramy się jak najlepiej przygotować firmę i pracowników do tego wyzwania. Wierzymy, że cyfryzacja pozwoli nam lepiej realizować potrzeby naszych klientów i pozytywnie wpłynie na jakość oferowanych przez nas usług. Poniekąd w pewnym sensie odkrywamy dla naszych pracowników i klientów nowy potencjał logistycznej materii. Nasza Grupa wywodzi się z Ulm, miasta narodzin Alberta Einsteina. Takie dziedzictwo zobowiązuje – podkreśla prezes Seifert Polska.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...