Data publikacji: 2017-09-19 / Autor: Dominik Wójcicki
25 lat istnienia świętuje spółka BASF Polska. Obecność niemieckiego koncernu na polskim rynku jest jednak znacznie dłuższa.
Związki koncernu BASF z polskimi ziemiami sięgają jeszcze XIX w. Wtedy to bowiem (1868 r.) w Breslau, czyli dzisiejszym Wrocławiu, na świat przyszedł Fritz Haber, jeden z najwybitniejszych chemików swoich czasów, laureat Nagrody Nobla w 1918 r. za syntezę amoniaku z azotu i wodoru. BASF był pierwszą firmą na świecie, która rozpoczęła produkcję amoniaku z wodoru i azotu z atmosfery.
W II Rzeczpospolitej sprzedawał BASF w Polsce swoje wyroby, głównie barwniki, za pośrednictwem specjalnej agencji, mającej siedzibę w Białymstoku i Bielsku – Białej.
Czarną kartą w historii koncernu jest oczywiście okres II Wojny Światowej. W okupowanej przez Niemcy Polsce koncern I.G Farben (w jego skład wchodził wówczas BASF) wybudował fabrykę produkująca kauczuk syntetyczny. Powstała ona w Auschwitz (Oświęcimiu) i pracowali w niej także więźniowie obozu.
Po zakończeniu wojny BASF dość szybko nawiązał kontakty biznesowe z Domem Handlowym „Transaktor", czyli działającą w Warszawie państwową agencją handlu zagranicznego, reprezentującą m.in. niemieckie przedsiębiorstwa. Działała ona aż do 1989 r. i w szczytowym okresie zatrudniała 15 osób, które pracowały na rzecz niemieckiego przedsiębiorstwa chemicznego.
Po transformacji ustrojowej w naszym kraju BASF, jako jedna z pierwszych spółek z branży chemicznej, uruchomiła w Warszawie własne przedstawicielstwo. Do najważniejszych produktów, które sprzedawała należały środki ochrony roślin, nawozy sztuczne, karmy dla zwierząt i bardzo popularne na początku lat 90. kasety video marki BASF.
W 1992 r. oficjalnie powołana została natomiast spółka BASF Polska. Pięć lat później nabyła ona od Polfy Kutno swój pierwszy nad Wisłą zakład produkcyjny – fabrykę premixu w Kutnie, o mocy produkcyjnej 30 tys. ton rocznie.
Kolejną istotną datą w historii rozwoju firmy na polskim rynku był rok 2005. Wtedy to powstał BASF Coatings Services, Janikowo, czyli jednostka serwisowa dla przemysłu powłokowego. Jednocześnie trwał dalszy postęp w obszarze chemii budowlanej. BASF Coatings zrestrukturyzował polską wytwórnię Glasuritu, czyli znanej marki lakierów. Po nabyciu firmy Webolit, zajmującej się wcześniej importem tego produktu, zaczął sprzedawać wyroby Glasurit bezpośrednio hurtownikom.
W 2007 r. doszło do otwarcia zakładu produkcyjnego domieszek do betonu w Myślenicach, a także sprzedaży oddziału karm dla zwierząt typu premix. Zakład w Kutnie trafił w ręce holenderskiej firmy Nutreco. Niedługo potem uruchomił BASF zakłady produkcyjne w Śremie. Istniały one w okresie 2010 – 2014, po czym w ramach reorganizacji koncern zaprzestał wytwarzania w nich artykułów służących do produkcji systemów izolacji termicznej oraz klejów do płytek podłogowych.
Najistotniejszym wydarzeniem w ćwierćwiecznej historii BASF Polska było jednak wybudowanie w 2014 r. w Środzie Śląskiej fabryki katalizatorów samochodowych. Jest ona najbardziej nowoczesnym zakładem produkcji katalizatorów BASF i jednym z najbardziej nowoczesnych tego typu zakładów na całym świecie. Produkowane tam katalizatory spełniają surowe normy emisji spalin, w tym obowiązującą od 2014 r. normę Euro 6/VI. Katalizatory te stosowane są przez producentów samochodów osobowych z silnikiem benzynowym, jak również samochodów osobowych i ciężarowych z silnikiem wysokoprężnym. Zmniejszają emisję szkodliwych gazów do 90%, dzięki czemu pojazdy wywierają mniejszy wpływ na środowisko. Katalizatory ze Środy Śląskiej są dostarczane producentom aut w całej Europie.
Aktualnie zatrudnia BASF w naszym kraju ok. 700 osób. W 2016 r. przychody spółki BASF Polska wyniosły 778 mln euro.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...