Data publikacji: 2013-08-07
W pierwszej połowie 2013 r. liczba fuzji i przejęć na światowym rynku przetwórstwa tworzyw sztucznych i produkcji opakowań spadła o 23% w porównaniu z tym samym okresem roku wcześniejszego. Już teraz wiadomo, że powtórzenie liczby transakcji zawartch w ubiegłym roku będzie w 2013 r. trudne do powtórzenia.
W pierwszej połowie 2013 r. liczba fuzji i przejęć na światowym rynku przetwórstwa tworzyw sztucznych i produkcji opakowań spadła o 23% w porównaniu z tym samym okresem roku wcześniejszego. Już teraz jednak wiadomo, że powtórzenie liczby transakcji zawartch w ubiegłym roku będzie w 2013 r. trudne do powtórzenia.
Raport na temat fuzji i przejęć w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych przygotowała amerykańska agencja P&M Corporate Finance. Z opracowania wynika, że w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku na światowym rynku tworzyw sztucznych i opakowań doszło do 146 transakcji pomiędzy samymi firmami lub firmami i funduszami inwestycyjnymi, które skutkowały całościową lub częściową zmianą własności udziałów w analizowanych przedsiębiorstwach.
W oparciu o kryterium, jakim jest stosowana przez firmy technologia przetwórcza wynika, że największy procentowy spadek transakcji zanotowano w segmencie formowania z rozdmuchem. W ubiegłym roku w tym obszarze przetwórczego rynku przeprowadzono 16 transakcji, a w pierwszej połowie 2013 r. tylko osiem. Aż 20 transakcji mniej zrealizowano również w odniesieniu do firm posługujących się technologią wtryskową.
Największą umową pod względem wartości finansowej była ta zawarta w lutym br. pomiędzy koncernami Milacron oraz Mold Masters. Pierwsza z firm to amerykański producent maszyn do przetwórstwa tworzyw, druga to kanadyjski oferent technik gorących kanałów i narzędzi znajdujących zastosowanie w przetwórstwie. Za 975 mln dolarów wszystkie udziały Mold – Masters weszły w posiadanie Milacron. Przejęcie to uznane zostało za początek budowy branżowego lidera w segmencie technologii stosowanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych.
Drugą najbardziej wartościową transakcją była ta związana z przejęciem za 665 mln dolarów przez koncern Jabil Circuit Inc. (to projektant i producent podzespołów elektronicznych) udziałów w północnoamerykańskiej firmie Nypro, która z kolei specjalizuje się w produkcji tworzywowych detali przeznaczonych dla odbiorców z branży medycznej i opakowaniowej.
Pierwszą trójkę najdroższych akwizycji kończy kupno przez koncern CCL dwóch fabryk opakowaniowych należących wcześniej do firmy Avery Dennison. Kwota, za którą obydwie strony doszły do porozumienia to 500 mln dolarów. Jeszcze jedną ciekawą transakcją w przemyśle opakowaniowym, choć niestety jej wartości nie ujawniono, był zakup dokonany przez Constantia Flexibles, czyli austriackiego producenta opakowań giętkich. Nabył on swojego meksykańskiego konkurenta Global Packaging Corp.
Z raportu P&M wynika też, że w przypadku akwizycji inwestorzy branżowi wykładali kwotę średnio 10 razy wyższą niż roczny zysk przejmowanej firmy, podczas gdy inwestorzy finansowi płacili mniej, bo tylko niemal ośmiokrotność spodziewanych zysków.
W 2007 r. na światowym rynku przetwórców tworzyw sztucznych zawarto 326 transakcji skutkujących zmianą własności w firmie. W 2008 r. było to 301 transakcji, w 2009 r. – 340, w 2010 – 393, w 2011 – 347, a w 2012 aż 383. Zdecydowana większość akwizycji dokonywana jest w ramach branży tworzywowej. Dla przykładu w 2012 r. spośród wspomnianych 383 akwizycji aż 235 zawarto pomiędzy firmami działającymi w przemyśle przetwórczym, a tylko w 80 przypadkach nowymi właścicielami firm zostawali inwestorzy dotąd niezwiązani z rynkiem przetwórstwa tworzyw sztucznych. W pozostałych 68 przypadkach nowy właściciel był inwestorem zewnętrznym, który jednak posiadał już udziały w innych przedsiębiorstwach sektora przetwórczego. Natomiast w pierwszym półroczu 2013 r. na 146 transakcji aż 93 sfinalizowane zostały wewnątrz branży.
Regionem, któryw 2013 r. jest najbardziej przychylnym w dokonywaniu akwizycji o najwyższej wartości finansowej jest Ameryka Północna, choć i tu liczba operacji, w których lokalne firmy trafiły w obce ręce zmalała z 15 do dziewięciu. Co ciekawe jednak sam tylko francuski Compagnie de Saint-Gobain kupił dwie firmy z USA - American Fluoroseal Corp. oraz Applied Bioprocess Containers. Z kolei japoński Mitsubishi Chemical Corp. wszedł w posiadanie producenta kompoundów w postaci przedsiębiorstwa Comtrex.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...