Data publikacji: 2015-01-20
Niepewną przyszłość ma przed sobą firma PZ Cussons. Może się okazać, że ten producent kosmetyków do pielęgnacji ciała będzie musiał zakończyć swoją działalność w Polsce.
Sprawa związana z dalszym funkcjonowaniem wrocławskiego zakładu PZ Cussons jest bardzo złożona. W lutym 2013 r. Grupa PZ Cussons ogłosiła, że w ramach zmiany swojej strategii skoncentruje działalność w Polsce na rozwoju biznesu kosmetyków do pielęgnacji ciała. Elementem tej decyzji było podpisanie umowy z firmą Henkel na sprzedaż kilku marek detergentów. Transakcja została sfinalizowana. Jednocześnie zarząd spółki uznał wówczas, że rynek kosmetyków do pielęgnacji ciała w Polsce wykazuje tendencję wzrostową.
– Rok do roku odnotowujemy wzrost poziomu sprzedaży, ponieważ nasze produkty są ściśle dostosowane do potrzeb rynku. To z kolei jest odzwierciedleniem ogromnego wysiłku, jaki podejmują stale nasi pracownicy, aby zrozumieć i zaspokoić potrzeby zarówno naszych partnerów handlowych, jak i konsumentów detalicznych. Wierzymy, że ten stabilny trend rosnący utrzymamy w przyszłości, m.in. poprzez rozszerzenie w nadchodzących latach portfolio oferowanych produktów – mówił kilkanaście miesięcy temu Piotr Sucharski, prezes PZ Cussons. Dodawał również, że strategia przedsiębiorstwa w Polsce zakłada podwojenie skali działalności w ciągu najbliższych pięciu lat i osiągnięcie pozycji numer jeden lub dwa w każdym segmencie rynku, w którym spółka działa.
Dzisiaj jednak sytuacja wygląda o wiele trudniej. Oto bowiem po zamknięciu wspomnianej wcześniej transakcji z firmą Henkel, spółka PZ Cussons Polska zaczęła się specjalizować w produkcji detergentów na zlecenie Henkla. Był to efekt zawartej między stronami umowy serwisowej. Tyle tylko, że umowa serwisowa skończy się w lutym 2015 r. i tym samym dalszy los fabryki staje się niewiadomą. Chcąc dalej funkcjonować, musi znaleźć inwestora.
Szefostwo firmy w oficjalnym oświadczeniu przyznało, że „Od kilku miesięcy Grupa PZ Cussons rozmawia z jednym z inwestorów branżowych na temat przejęcia przez niego fabryki we Wrocławiu. Do czasu zakończenia negocjacji, ze względów formalnych, nie możemy wyjawić nazwy potencjalnego kupca fabryki. Możemy natomiast przekazać, że jest to inwestor z podobnej branży, który rozważa zakup nieruchomości, jako miejsca produkcji wyrobów chemii gospodarczej oraz produktów kosmetycznych”.
Wiadomo, że obecnie rozmowy wkroczyły w etap zbierania szczegółowych danych i ich starannej analizy, czyli tzw. procesu due dilligence. Ma to oznaczać, że potencjalny nabywca jest poważnie zainteresowany zakupem zakładu i może rozpocząć przegląd wszystkich informacji dotyczących nieruchomości, maszyn, możliwości produkcyjnych fabryki. Za wyjątkiem tego zapewnienia innych gwarancji na optymistyczną przyszłość w tej chwili nie ma.
PZ Cussons Polska jest częścią notowanej na giełdzie w Londynie Grupy PZ Cussons z siedzibą w Wielkiej Brytanii, prowadzącej działalność w Afryce, Azji, na Bliskim Wschodzie i w Europie.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...