Data publikacji: 2013-02-14
Kończy się polski wątek w sądowym postępowaniu pomiędzy amerykańskim Air Products i rodzimą grupą Ciech. Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Air Products w sprawie dotyczącej Ciechu.
Kończy się polski wątek w sądowym postępowaniu pomiędzy amerykańskim Air Products i rodzimą grupą Ciech. Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Air Products w sprawie dotyczącej Ciechu.
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w postaci oddalenia zażalenia Air Products dotyczy odmowy udzielenia przez Sąd Okręgowy zabezpieczenia roszczenia przeciwko bydgoskiemu Zachemowi, który wchodzi w skład Grupy Ciech. Tym samym postępowanie zabezpieczające zostało prawomocnie zakończone. Z rozstrzygnięcia zadowolony jest Ciech.
W grudniu 2012 r. Air Products złożyły wniosek o zabezpieczenie roszczenia pieniężnego przeciwko Zachemowi w wysokości 98,6 mln dolarów. Wniosek został oddalony w całości postanowieniem sądu, jednak Air Products złożyło zażalenie na to postanowienie. Teraz sprawa miała swój finał.
Konflikt pomiędzy Air Products a Grupą Ciech trwa od 2012 r. Zachem poinformował wówczas, że wypowiada umowę dostaw aminy (TDA) zawartej z Air Products Chemical Europe oraz Air Products LLC. Kontrakt był przewidziany na lata 2012 - 2018. W opinii Ciechu powodem takiej decyzji było naruszenie warunków umowy przez Air Products. Ciech argumentował, że doszło do przerwania dostaw aminy z fabryki w amerykańskiej Pasadenie oraz niedostarczenie Zachemowi zapewnienia o możliwości dalszej realizacji dostaw aminy z tej właśnie fabryki.
Air Products potraktował z kolei to tłumaczenie jako wymówkę i uznał, że należy mu się 98,6 mln dolarów odszkodowania za nieuzasadnione zerwanie umowy. W ocenie koncernu kontrakt nie ograniczał się do zaopatrywania Zachemu w aminę pochodzącą wyłącznie z fabryki w Pasadenie, a mówił jedynie o konieczności oferowania produktu o wysokiej jakości. Air Products kontynuował dostawy z innego miejsca. Następnie zaś zaproponował Zachemowi przeniesienie swoich zobowiązań na koncern Bayer. Bydgoska spółka odmówiła.
Ciekawostką jest fakt, że w 2011 r. Ciech poprosił Air Products o rabat na zakup aminy, argumentując prośbę trudną sytuacją finansową Zachemu. Air Products przystał na 16 mln dolarów zniżki.
Gdy w ostatnim kwartale ubiegłego roku Ciech sprzedał koncernowi BASF jednostkę TDI, należącą do Zachemu, to Air Products potraktował to jako kolejny dowód nieuczciwości Ciechu. Amerykanie doszli do wniosku, że w sytuacji, w której Ciech nie miał już planów dalszego rozwoju Zachemu, zamknięcie instalacji w Pasadenie stało się tylko pretekstem do wyplątania się ze współpracy.
Polski wątek sądowej batalii, to nie jedyny rozdział prawnego sporu pomiędzy firmami. Wniosek o wszczęcie postępowania przeciwko Ciechowi leży już także w federalnym Sądzie Dystryktowym dla dystryktu Pensylwania w USA.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...