Data publikacji: 2010-06-24
Ciech SA, w ramach realizacji fazy wykonawczej restrukturyzacji obejmującej m.in. sprzedaż nienależących do core business aktywów i zbędnych elementów majątku, podpisał 24 czerwca br. umowę zbycia Ciech Service Sp. z o.o.
Umowa sprzedaży opiewa na 3 mln zł, za które Sotronic Sp z o.o. z Krakowa nabył od Ciechu 100% udziałów usługowej firmy. Ciech Service to spółka z 13-letnią tradycją w branży ochrony osób i mienia oraz usług czystościowo-porządkowch. W chwili obecnej głównymi klientami Ciech Service są spółki Grupy Ciech. Firma posiada biura terenowe w 5 miastach.
- Sprzedaż Ciech Service to pierwsza sfinalizowana transakcja programu zbycia aktywów nienależących do core business Ciechu. Proces zbycia Ciech Service i kilku innych spółek rozpoczęliśmy przed ponad rokiem, jeszcze przed podjęciem negocjacji z bankami w sprawie restrukturyzacji finansowania. Teraz nadszedł czas domykania tych transakcji – mówi Ryszard Kunicki, kierujący Grupą Chemiczną Ciech.
- Choć to trochę trwało, teraz mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z wynegocjowanej kwoty. Również w przyszłości warunkiem sprzedaży aktywów będzie dobra cena – dodaje. W ramach restrukturyzacji Grupy rozważana jest sprzedaż m.in. PTU, gdańskich Fosforów, Alwerni, Vitrosiliconu, Pofly, Chemana, Transcleanu i Transody.
W związku z upływem kadencji, do realizacji planu restrukturyzacji Grupy Chemicznej Ciech akcjonariusze powołali zarząd w poszerzonym składzie. Na kolejną kadencję zostali wybrani Ryszard Kunicki - prezes Zarządu, oraz: Artur Osuchowski, Marcin Dobrzański, Rafał Piotr Rybkowski i Andrzej Bąbaś. Niewiele zmieniony skład zarządu gwarantuje ciągłość realizacji założonej strategii. Stanowi również wyraz uznania dla dotychczasowych jego dokonań oraz pozytywną ocenę przedstawionych planów. Obowiązki Roberta Bednarskiego, dotychczasowego członka zarządu odpowiedzialnego za finanse Grupy Ciech, przejmie Rafał Rybkowski, specjalista w zakresie zarządzania finansami przedsiębiorstw. Jednocześnie Robertowi Bednarskiemu zaproponowano poprowadzenie jednego z kluczowych projektów Planu Restrukturyzacji – wprowadzenia części sodowej na giełdę. Zgodnie z zapewnieniami i intencją głównego akcjonariusza - Skarbu Państwa - powołanie dodatkowej osoby w skład zarządu nie zwiększy ponoszonych przez zarząd kosztów działalności.
Oprócz działań strategicznych, takich jak dezinwestycje, czy też zmiany organizacyjne, Ciech i spółki Grupy są na bieżąco restrukturyzowane na poziomie operacyjnym, obniżając koszty działania, m.in. na skutek wdrożenia kolejnego etapu optymalizacji kosztów zakupu energii elektrycznej będącej główną pozycją kosztów produkcji Grupy. Dzięki wspólnym zakupom energii na zasadzie TPA i racjonalnej gospodarce, docelowo Grupa może zaoszczędzić rocznie do kilku milionów złotych. W ostatnim czasie uruchomiono również projekt obniżający koszty utrzymania ruchu w Zachemie, jednej z największych spółek produkcyjnych w Grupie, oraz poczyniono inwestycje obniżania kosztów energii w Soda Polska Ciech. - W skali całej Grupy są to często działania trudne i długotrwałe, ale niezbędne dla efektywnego jej funkcjonowania – podkreśla Ryszard Kunicki.
W bieżącym tygodniu Ciech SA zakończył dopełnianie formalności związanych z zawartą umową kredytową z bankami finansującymi działalność Grupy z 26 kwietnia 2010. Akcjonariusze Ciechu na posiedzeniu Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zaakceptowali zabezpieczenia w ramach umowy. Zarząd zainicjował również powstanie zespołu ds. restrukturyzacji wyznaczając członka zarządu Andrzeja Bąbasia jako osobę odpowiedzialną za koordynowanie działań w ramach restrukturyzacji Grupy. Zgodnie z obowiązującym harmonogramem spółka przystąpi do negocjacji umowy finansowania średnioterminowego. Obecnie, na podstawie podpisanej w kwietniu br. umowy finansowania krótkoterminowego, liczba finansujących działalność Grupy instytucji spadła z piętnastu do siedmiu.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...